Zełenski mówi, że oferta NATO dla terytorium kontrolowanego przez Ukrainę może zakończyć „gorącą fazę” wojny
Oferta członkostwa w NATO dla terytorium kontrolowanego przez Kijów zakończyłaby „gorącą fazę wojny” na Ukrainie, ale każda propozycja przystąpienia do sojuszu wojskowego powinna być rozszerzona na wszystkie części kraju, które znajdują się w uznanych międzynarodowo granicach, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym.
Uwagi Zełenskiego w piątek sygnalizowały możliwą drogę naprzód na trudnej ścieżce, jaką Ukraina musi pokonać, aby w przyszłości zostać członkiem NATO.
Na szczycie w Waszyngtonie w lipcu 32 członków zadeklarowało, że Ukraina jest na „nieodwracalnej” drodze do członkostwa. Jednak jedną z przeszkód w dalszym postępie było przekonanie, że granice Ukrainy muszą być wyraźnie wytyczone, zanim będzie mogła dołączyć, aby nie było wątpliwości, gdzie zacznie obowiązywać pakt o wzajemnej obronie sojuszu.
„Nie można zaprosić tylko jednej części kraju” – powiedział prezydent Ukrainy w fragmencie wywiadu dla Sky News, zdubbingowanym przez brytyjskiego nadawcę. „Dlaczego? Ponieważ w ten sposób uznalibyście, że Ukraina to tylko to terytorium Ukrainy, a inne to Rosja.”
Zgodnie z konstytucją Ukrainy, Ukraina nie może uznać terytorium okupowanego przez Rosję za rosyjskie.
„Więc prawnie, zgodnie z prawem, nie mamy prawa uznać okupowanego terytorium za terytorium Rosji” – powiedział.
Od początku wojny w 2022 roku Rosja wydaje ogromne ilości broni i ludzkiego życia, aby osiągnąć niewielkie, ale stałe zdobycze terytorialne na prawie jednej piątej Ukrainy, którą już kontroluje we wschodniej i południowej Ukrainie.
„Jeśli chcemy zatrzymać gorącą fazę wojny, powinniśmy szybko objąć parasolem NATO terytorium Ukrainy, które mamy pod naszą kontrolą. To właśnie musimy zrobić, szybko. A potem Ukraina może odzyskać pozostałą część swojego terytorium dyplomatycznie” – powiedział.
Zaproszenie Ukrainy do NATO jest jednym z kluczowych punktów „planu zwycięstwa” Zełenskiego, który przedstawił zachodnim sojusznikom i narodowi ukraińskiemu w październiku. Plan ten jest postrzegany jako sposób na wzmocnienie pozycji Ukrainy w ewentualnych negocjacjach z Moskwą.
Na początku tego tygodnia nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział, że sojusz „musi pójść dalej”, aby wspierać Ukrainę w walce z rosyjską inwazją.
Pomoc wojskowa dla Kijowa i kroki w kierunku zakończenia wojny mają być głównymi tematami, gdy ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich NATO spotkają się w Brukseli na dwudniowym spotkaniu rozpoczynającym się 3 grudnia.
Jednak każda decyzja o przystąpieniu Ukrainy do sojuszu wojskowego wymagałaby dłuższego procesu i zgody wszystkich państw członkowskich.