Tajwan wysyła siły w odpowiedzi na chińskie ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji

Tajwan wysłał swoje siły w środę w odpowiedzi na chińskie ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji w pobliżu samorządnej wyspy – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony, potępiając manewry jako niebezpieczne.
Chiny rozmieściły 32 samoloty w pobliżu Tajwanu w ramach wspólnych ćwiczeń bojowych z udziałem chińskich okrętów wojennych i ogłosiły „ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji” na obszarze około 40 mil morskich (74 km) na południe od wyspy – podało ministerstwo w oświadczeniu.
W odpowiedzi tajwańskie siły morskie, powietrzne i lądowe zostały rozmieszczone w celu „monitorowania, ostrzegania i odpowiedniego reagowania” – dodano w komunikacie.
„Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rażąco naruszyła normy międzynarodowe, jednostronnie wyznaczając strefę ćwiczeń 40 mil morskich od wybrzeży Kaohsiung i Pingtung oraz twierdząc, że przeprowadza ćwiczenia ogniowe bez wcześniejszego ostrzeżenia” – poinformowało ministerstwo.
„Ten ruch nie tylko stwarza ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowych lotów i statków na morzu, ale jest także jawną prowokacją wobec bezpieczeństwa i stabilności regionu.”
Tajwan posiada bazy morskie i lotnicze w Kaohsiung i Pingtung.
W ostatnich latach Chiny zwiększyły liczbę myśliwców i okrętów wojennych wokół Tajwanu, aby naciskać na swoje roszczenia suwerenności nad wyspą, czemu Tajpej stanowczo się sprzeciwia.
Ministerstwo obrony Tajwanu stwierdziło, że działania Chin „są całkowicie sprzeczne z ich wielokrotnymi deklaracjami o zasadach ‘pokojowego współistnienia’” i zapowiedziało, że „będzie kontynuować wysiłki na rzecz wzmacniania sił i gotowości obronnej.”
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło komentarza w sprawie doniesień o wyznaczeniu przez Pekin strefy ćwiczeń ogniowych.
„To nie jest kwestia polityki zagranicznej” – powiedział rzecznik Lin Jian dziennikarzom.
Ministerstwo obrony Chin nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz ze strony AFP.
Tajwańskie ministerstwo obrony podkreśliło, że działania Chin w regionie, w tym ćwiczenia ogniowe u wybrzeży Australii i Wietnamu, „dowodzą, że Chiny są jedynym i największym zagrożeniem dla pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i regionie Indo-Pacyfiku.”
Ćwiczenia odbyły się wkrótce po tym, jak Tajwan we wtorek przejął chiński statek towarowy podejrzewany o przecięcie podmorskiego kabla telekomunikacyjnego łączącego tajwańskie wyspy Penghu.
Na Tajwanie rosną obawy dotyczące bezpieczeństwa jego kabli po tym, jak w tym roku chiński statek towarowy był podejrzewany o przecięcie innego kabla na północnym wschodzie wyspy.
Komunistyczna Partia Chin nigdy nie sprawowała rządów nad demokratycznym Tajwanem, ale Pekin wielokrotnie groził użyciem siły w celu przejęcia wyspy.
Tajwan obawia się, że Chiny mogą odciąć jego połączenia komunikacyjne w ramach próby przejęcia lub blokady wyspy.
Tajwan jest również potencjalnym punktem zapalnym dla konfliktu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, które są najważniejszym sojusznikiem i największym dostawcą broni dla wyspy.
Chociaż Stany Zjednoczone są zobowiązane prawnie do dostarczania broni Tajwanowi, Waszyngton od dawna stosuje politykę „strategicznej niejednoznaczności” co do tego, czy bezpośrednio zaangażowałby swoje siły w obronę wyspy w przypadku chińskiego ataku.
Pomimo silnego poparcia dla Tajwanu w amerykańskim Kongresie, istnieją obawy, że prezydent Donald Trump mógłby nie uznać wyspy za wartą obrony w przypadku chińskiego ataku.
Prezydent Tajwanu Lai Ching-te już zapowiedział zwiększenie inwestycji w Stanach Zjednoczonych w celu zmniejszenia deficytu handlowego oraz zwiększenie wydatków na obronność, a jego rząd rozważa także zwiększenie importu amerykańskiego gazu ziemnego.
Pekin uważa Laia za „separatystę” i od momentu jego dojścia do władzy w maju zeszłego roku przeprowadził kilka rund dużych ćwiczeń wojskowych.
Spór między Pekinem a Tajpej sięga wojny domowej między komunistycznymi siłami Mao Zedonga a nacjonalistycznymi wojskami Czang Kaj-szeka, które po klęsce w 1949 roku uciekły na Tajwan.