świata

Sygnatariusze traktatu przeciwminowego krytykują decyzję USA o wysłaniu min lądowych na Ukrainę

 

Decyzja Waszyngtonu o przekazaniu Ukrainie min przeciwpiechotnych jest największym ciosem dla przełomowego traktatu przeciwminowego, powiedzieli jego sygnatariusze podczas spotkania.

Ukraina jest sygnatariuszem Konwencji o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych, która zabrania używania, gromadzenia, produkcji i transferu min lądowych.

Stany Zjednoczone, które nie podpisały traktatu, ogłosiły w zeszłym tygodniu, że przekażą Ukrainie miny lądowe, aby wspomóc jej wysiłki w walce z inwazją Rosji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał miny „bardzo ważnymi” dla powstrzymania ataków rosyjskich.

Otrzymanie przez Ukrainę amerykańskich dostaw min byłoby „bezpośrednim naruszeniem” traktatu, powiedzieli sygnatariusze konwencji w oświadczeniu wydanym we wtorek wieczorem.

„W ciągu 25 lat od wejścia w życie Konwencji, ten przełomowy traktat humanitarnego rozbrojenia nigdy nie stanął przed takim wyzwaniem dla swojej integralności” – stwierdzono.

„Społeczność Konwencji musi pozostać zjednoczona w swoim postanowieniu, aby przestrzegać norm i zasad Konwencji.”

Delegacja Ukrainy na konferencji dotyczącej postępów w ramach traktatu przeciwminowego w Kambodży we wtorek nie wspomniała o ofercie USA w swoich uwagach.

W swojej prezentacji ukraiński urzędnik obrony Ołeksandr Riabtsev powiedział, że Rosja prowadzi „działania ludobójcze” poprzez zakładanie min lądowych na swoim terytorium.

Riabtsev odmówił komentarza, gdy zapytali go dziennikarze AFP o ofertę amerykańskich min lądowych w środę.

Zaangażowanie Ukrainy w zniszczenie swoich zapasów min lądowych pozostałych po Związku Radzieckim jest również „obecnie niemożliwe” z powodu inwazji Rosji, powiedział na konferencji urzędnik ministerstwa obrony Jewhenij Kiwśyk.

Moskwa i Kijów nasilają swoje ataki dronów i rakiet, a Ukraina niedawno wystrzeliła amerykańskie pociski dalekiego zasięgu na Rosję, a Kreml odpowiedział eksperymentalnym pociskiem hipersonicznym.

Konferencja w Siem Reap to pięcioletnie spotkanie sygnatariuszy traktatu przeciwminowego, mające na celu ocenę postępów w dążeniu do świata bez min przeciwpiechotnych.

We wtorek ofiary min lądowych z całego świata zgromadziły się na spotkaniu, aby zaprotestować przeciwko decyzji Waszyngtonu.

Ponad 100 demonstrantów ustawiło się wzdłuż ścieżki, którą delegaci szli do miejsca konferencji w kambodżańskim Siem Reap

Related Articles

Back to top button