Putin mówi, że Europa jest potrzebna w rozmowach o Ukrainie, ale sugeruje, że porozumienie wciąż jest dalekie

Udział Europy w rozmowach pokojowych dotyczących Ukrainy będzie ostatecznie potrzebny, ale Moskwa najpierw chce zbudować zaufanie do Waszyngtonu, powiedział w poniedziałek prezydent Władimir Putin, sugerując, że osiągnięcie porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu może wciąż być odległe.
W poniedziałek, w trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do śmierci tysięcy cywilów i wypędzenia milionów osób, prezydent USA Donald Trump zasugerował, że wojna może zakończyć się w ciągu kilku tygodni. Jednak nie rozwinął tego tematu.
Putin powiedział rosyjskiej telewizji państwowej, że Trump podchodzi do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego racjonalnie, a nie emocjonalnie, ale dał do zrozumienia, że nie zakończy się on tak szybko, jak Trump by chciał.
Jego rozmowa telefoniczna z Trumpem oraz niedawne rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w Rijadzie dotyczyły kwestii rozwiązania konfliktu na Ukrainie, dodał Putin.
„Ale nie omawiano tego szczegółowo,” powiedział w wywiadzie. „Uzgodniliśmy tylko, że będziemy dążyć do tego. A w tym przypadku, oczywiście, nie odmawiamy udziału krajów europejskich.”
Ukraina i sojusznicy Europy, w tym Kijów, sprzeciwili się temu, że nie zostali zaproszeni do pierwszej rundy rozmów na temat Ukrainy, które odbyły się w zeszłym tygodniu w Arabii Saudyjskiej, zorganizowane przez Stany Zjednoczone i Rosję.
Putin powiedział, że Europa „nie miała nic wspólnego” z rozmowami w Rijadzie, ponieważ koncentrowały się one na budowaniu zaufania między Moskwą a Waszyngtonem, co, jak powiedział, jest kluczowe.
„Aby rozwiązać skomplikowane i raczej poważne kwestie, takie jak te związane z Ukrainą, zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone muszą podjąć pierwszy krok,” powiedział Putin.
„Na czym polega ten pierwszy krok? Powinien on być poświęcony zwiększeniu poziomu zaufania między dwoma państwami,” dodał.
„Ale co mają z tym wspólnego Europejczycy?”
Kolejne rundy rozmów i wysokopoziomowe kontakty będą poświęcone budowaniu tego zaufania, powiedział Putin, ale gdy rozmowy będą dotyczyć osiągnięcia porozumienia w sprawie konfliktu, obecność europejskich partnerów będzie logiczna.
„Ich udział w procesie negocjacyjnym jest potrzebny. Nigdy tego nie odrzucaliśmy, prowadziliśmy stałe rozmowy z nimi.”
Michael Froman, prezes amerykańskiego think tanku Rada ds. Stosunków Międzynarodowych, powiedział, że byłoby błędem, aby porozumienie o zawarciu rozejmu odbyło się kosztem transatlantyckiego sojuszu.
„Aby zabezpieczyć pokój poprzez siłę, w interesie Trumpa byłoby współpracować z naszymi europejskimi partnerami, którzy poniosą ciężar finansowej i ekonomicznej stabilności Ukrainy,” napisał w uwagach opublikowanych w zeszłym tygodniu.
Cięcie budżetów obronnych
Putin powiedział również, że popiera sugestię, aby Rosja i Stany Zjednoczone mogły omówić głębokie cięcia wydatków wojskowych, nawet o połowę.
„Moglibyśmy dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Nie jesteśmy przeciwko temu,” powiedział Putin.
„Pomysł wydaje mi się dobry. Stany Zjednoczone redukują swoje wydatki o 50 procent, a my redukujemy nasze o 50 procent. A Chiny mogłyby dołączyć do nas później, jeśli tego zechcą.”
Putin odrzucił wszelkie sugestie, że gwałtowne zmiany polityki Waszyngtonu wobec Ukrainy, w tym krytyka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i sugestie, że Kijów może nie odzyskać całego utraconego terytorium, są wynikiem emocji.
Trump, powiedział, działał racjonalnie, wolny od ograniczeń wynikających z obietnic składanych Ukrainie przez europejskich liderów.
„W przeciwieństwie do nich nowy prezydent Stanów Zjednoczonych ma wolne ręce od kajdan, które uniemożliwiają posunięcie się naprzód,” powiedział Putin.
„Działa w sposób bezpośredni i bez szczególnych ograniczeń. Jest w wyjątkowej pozycji: nie tylko mówi, co myśli, mówi, co chce. To przywilej lidera jednej z głównych potęg.”