ONZ: Katastrofy pogodowe zmusiły 220 milionów ludzi do przesiedlenia w ciągu ostatniej dekady
Zmiany klimatyczne przyczyniają się do rekordowej liczby osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów na całym świecie, a także pogarszają warunki przesiedlenia, które już teraz są niemal „piekielne”, jak poinformowały we wtorek Narody Zjednoczone.
Podczas gdy w Baku trwają rozmowy klimatyczne, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zwrócił uwagę na to, jak wzrost temperatur i ekstremalne warunki pogodowe wpływają na liczbę przesiedleńców i ich warunki, wzywając do większych i lepszych inwestycji w celu ograniczenia ryzyka.
W nowym raporcie Wysoki Komisarz wskazał, jak wstrząsy klimatyczne w miejscach takich jak Sudan, Somalia i Birma, w połączeniu z konfliktami w tych krajach, pogarszają sytuację osób już narażonych na niebezpieczeństwo.
W przedmowie do raportu Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Filippo Grandi, napisał: „W naszym świecie wzrost temperatur, susze, powodzie, upały zagrażające życiu ludzi i inne ekstremalne zjawiska pogodowe powodują niepokojąco częste sytuacje kryzysowe”.
Dodał: „Ludzie zmuszeni do opuszczenia swoich domów są na pierwszej linii frontu tego kryzysu”, zauważając, że 75 procent przesiedleńców żyje w krajach o wysokim lub bardzo wysokim ryzyku związanym z klimatem. „W miarę jak zmiany klimatyczne przyspieszają, liczba ta będzie nadal rosła”.
120 milionów przesiedleńców
Rekordowa liczba 120 milionów ludzi żyje już w stanie przymusowego przesiedlenia z powodu wojen, przemocy i prześladowań, większość z nich wewnątrz swoich krajów, jak pokazują dane Wysokiego Komisarza z czerwca.
Specjalny doradca Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ds. zmian klimatycznych, Andrew Harper, powiedział „Global Press Agency”: „Na całym świecie liczba osób przesiedlonych z powodu konfliktów podwoiła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat”.
Wysoki Komisarz wskazuje również na dane opublikowane niedawno przez Centrum Monitorowania Przesiedleń Wewnętrznych, które pokazują, że katastrofy związane z pogodą zmusiły około 220 milionów ludzi do przesiedlenia wewnątrz swoich krajów w ciągu ostatniej dekady, co odpowiada około 60 tysiącom przesiedleń dziennie.