Indonezyjscy ratownicy poszukują ocalałych po osunięciu ziemi, które zabiło co najmniej 17 osób
Setki ratowników przeszukiwały w środę gęste błoto i gruz, aby znaleźć ocalałych po osunięciu ziemi wywołanym deszczem w Indonezji, które zabiło co najmniej 17 osób i pozostawiło dziewięć zaginionych.
Intensywne opady deszczu w górzystym obszarze w pobliżu miasta Pekalongan w prowincji Jawa Środkowa wywołały osunięcie ziemi w poniedziałek, powodując zawalenie się mostów i zasypanie samochodów oraz domów.
Agencja poszukiwawczo-ratownicza Basarnas poinformowała w środę, że liczba ofiar pozostała niezmieniona od wtorku i wynosi 17 zabitych, dziewięciu zaginionych i 13 rannych.
Jednak później w środę lokalny urzędnik Mohammad Yulian Akbar powiedział AFP, że znaleziono kolejne ciało, co daje wyższą liczbę ofiar – 18.
Ciężki sprzęt został użyty do oczyszczenia dostępu do dróg dla zespołów poszukiwawczych, a około 200 ratowników zostało wysłanych do pomocy, powiedział Akbar.
„Skupiamy się na poszukiwaniu ofiar” – powiedział, dodając, że lokalny rząd ogłosił stan wyjątkowy w dystrykcie na dwa tygodnie.
Najbardziej dotkniętym obszarem była wioska Kasimpar, gdzie osunięcie ziemi uderzyło w kawiarnię i ludzi, którzy próbowali schronić się przed deszczem.
Policja, żołnierze i wolontariusze dołączyli do poszukiwań wraz z ratownikami, które odbywają się około 90 kilometrów na zachód od miasta Semarang.
Jednak wysiłki były przerywane we wtorek, gdy ciężkie deszcze nadal uderzały w ten obszar.
Prognoza pogody na najbliższe trzy dni sugeruje umiarkowane opady deszczu, które mogą „powodować powodzie, gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi”, ostrzegł we wtorek Abdul Muhari, rzecznik Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof (BNPB).
Indonezja jest podatna na osunięcia ziemi w porze deszczowej, zazwyczaj między listopadem a kwietniem.
W listopadzie powodzie wywołane intensywnymi opadami deszczu w zachodniej Indonezji zabiły 27 osób.
Jednak niektóre katastrofy spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi miały miejsce poza tym sezonem w ostatnich latach. Zmiany klimatyczne również zwiększyły intensywność burz, prowadząc do silniejszych opadów deszczu, gwałtownych powodzi i silniejszych podmuchów wiatru.
W maju co najmniej 67 osób zginęło po tym, jak intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne powodzie w Zachodniej Sumatrze, pchając mieszankę popiołu, piasku i kamyków z erupcji wulkanu Marapi do obszarów mieszkalnych.