Indonezja uruchamia kampanię na rzecz zebrania 200 milionów dolarów pomocy dla Palestyny

W środę Indonezja uruchomiła kampanię mającą na celu zebranie 200 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla Palestyńczyków, w ramach wsparcia odbudowy Gazy.
Jako zdecydowany zwolennik Palestyny, rząd i ludzie Indonezji uważają niepodległość Palestyny za zobowiązanie wynikające z ich własnej konstytucji, która wzywa do zniesienia kolonializmu.
Kampania „Indonezja dla Palestyny: Solidarność, Realna Akcja i Nowa Nadzieja” jest organizowana przez Indonezyjską Radę Ulemów, Narodową Agencję Zasiłków Indonezji oraz inne organizacje pozarządowe, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
„Rozpoczynamy tę kampanię z początkowym celem zebrania 200 milionów dolarów” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Anis Matta podczas rozpoczęcia kampanii w Dżakarcie.
„To nie tylko mandat wynikający z naszej konstytucji i obowiązek religijny, ale także humanitarna pilność… Chcemy przekształcić tę kampanię w ruch dyplomacji humanitarnej.”
Kampania obejmuje różne programy, dodał.
„Istnieje trwający program awaryjny w okresie rozejmu, ale będzie również program poświęcony odbudowie Gazy; chcemy zaoferować naszą pomoc w odbudowie Gazy.”
Od czasu, gdy Izrael rozpoczął wojnę z Gazą w październiku 2023 roku, jego wojsko zabiło ponad 48 300 osób i raniło ponad 111 000. Prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych obawia się być znacznie wyższa, a szacunki opublikowane przez czasopismo medyczne The Lancet wskazują, że na lipiec 2023 roku mogła ona przekroczyć 186 000.
Rząd Indonezji wysłał kilka transportów pomocy humanitarnej do Gazy od 2023 roku, podczas gdy różne organizacje pozarządowe w kraju również zebrały fundusze i skoordynowały wsparcie — w tym wysyłanie wolontariuszy medycznych — dla Gazy.
W zeszłym roku Dżakarta podwoiła swoją coroczną składkę na rzecz UNRWA (Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich) do 1,2 miliona dolarów, a rząd zobowiązał się do dalszych wpłat.
„Ta wspólna kampania to prawdziwy dowód solidarności Indonezji z Palestyną” – powiedział Abdul Kadir Jailani, dyrektor generalny ds. Azji, Pacyfiku i Afryki w ministerstwie spraw zagranicznych.
„Wszyscy mamy obowiązek wspierać naszych braci i siostry w Palestynie.”