Holandia zaostrza kontrolę nad eksportem wojskowym i towarami podwójnego zastosowania do Izraela

Rząd Holandii ogłosił w poniedziałek, że zaostrzył kontrolę eksportu wszystkich towarów wojskowych oraz o podwójnym zastosowaniu (cywilno-wojskowym) przeznaczonych dla Izraela.
Wszystkie bezpośrednie eksporty oraz tranzyt tych towarów do Izraela będą teraz sprawdzane pod kątem zgodności z przepisami unijnymi i nie będą już objęte ogólnymi licencjami eksportowymi — poinformowano w liście do parlamentu.
„To działanie jest pożądane, biorąc pod uwagę sytuację bezpieczeństwa w Izraelu, na terytoriach palestyńskich oraz w szerszym regionie” — napisali minister spraw zagranicznych Caspar Veldkamp i minister handlu Reinette Klever.
„Eksporterzy nadal będą mogli ubiegać się o zezwolenia, które będą następnie weryfikowane pod kątem przepisów unijnych.”
Rząd poinformował, że od początku wojny Izraela z Hamasem — która rozpoczęła się po atakach z 7 października 2023 r. — z Holandii nie eksportowano do Izraela żadnych towarów wojskowych na podstawie ogólnego pozwolenia.
Zwrócono jednak uwagę, że ogólna licencja była często wykorzystywana do eksportu „niskiego ryzyka towarów związanych z bezpieczeństwem informacyjnym”, takich jak routery do zabezpieczenia sieci komputerowych.
Szacuje się, że od teraz konieczne będzie indywidualne składanie od 50 do 100 wniosków o pozwolenie na eksport takich towarów.
Holenderski sąd nakazał w zeszłym roku rządowi zablokowanie eksportu części do myśliwców F-35 do Izraela z powodu obaw, że mogą być wykorzystywane z naruszeniem prawa międzynarodowego podczas wojny w Gazie. Izrael zaprzecza, że łamie prawo międzynarodowe.