Handel ludźmi gwałtownie wzrasta po spadku podczas pandemii
Handel ludźmi gwałtownie wzrósł z powodu konfliktów, katastrof wywołanych zmianami klimatycznymi i globalnych kryzysów, wynika z raportu opublikowanego w środę przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
W 2022 roku, ostatnim roku, dla którego dostępne są szeroko zakrojone dane, liczba znanych ofiar na całym świecie wzrosła o 25 procent w porównaniu z poziomem sprzed pandemii w 2019 roku, podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości w swoim Globalnym Raporcie na temat Handlu Ludźmi.
Gwałtowny spadek w 2020 roku w dużej mierze zniknął w roku następnym.
„Przestępcy coraz częściej handlują ludźmi do pracy przymusowej, w tym zmuszają ich do prowadzenia zaawansowanych oszustw internetowych i cyberprzestępczości, podczas gdy kobiety i dziewczęta są narażone na ryzyko wykorzystywania seksualnego i przemocy ze względu na płeć” – stwierdzono w raporcie, dodając, że głównie odpowiedzialna jest zorganizowana przestępczość.
Dzieci stanowiły 38 procent wykrytych ofiar, w porównaniu do 35 procent w 2020 roku, które stanowiły podstawę poprzedniego raportu.
Najnowszy raport pokazuje, że dorosłe kobiety nadal stanowią największą grupę ofiar, reprezentując 39 procent przypadków, następnie mężczyźni – 23 procent, dziewczęta – 22 procent i chłopcy – 16 procent.
Łączna liczba ofiar w 2022 roku wyniosła 69 627.
Najczęstszym powodem handlu kobietami i dziewczętami było wykorzystywanie seksualne, stanowiące 60 procent lub więcej przypadków, następnie praca przymusowa.
Dla mężczyzn była to praca przymusowa, a dla chłopców praca przymusowa i „inne cele” w mniej więcej równym stopniu.
Te inne cele obejmują przestępczość przymusową i żebractwo przymusowe.
Raport stwierdza, że rosnąca liczba chłopców zidentyfikowanych jako ofiary handlu ludźmi może być związana z rosnącą liczbą nieletnich bez opieki przybywających do Europy i Ameryki Północnej.
Regionem pochodzenia, który odpowiadał za największą liczbę ofiar, była Afryka Subsaharyjska z 26 procentami, chociaż istnieje wiele różnych szlaków handlowych.
Chociaż poprawa wykrywalności może tłumaczyć rosnące liczby, raport stwierdza, że prawdopodobnie jest to kombinacja tego i ogólnego wzrostu handlu ludźmi.
Największe wzrosty wykrytych przypadków odnotowano w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Północnej oraz regionie „zachodniej i południowej Europy”, przy czym napływy migracyjne były znaczącym czynnikiem w dwóch ostatnich regionach.