świata

Erdogan spotyka się z politykami pro-kurdyjskimi w dążeniu do zakończenia 40-letniego konfliktu

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w czwartek odbył pierwsze spotkanie z politykami pro-kurdyjskimi, którzy pracują nad zakończeniem 40-letniego konfliktu między Turcją a kurdyjskimi bojownikami.

Erdogan spotkał się z Pervin Buldan i Sirri Sureyya Onderem, deputowanymi z Partii Równości i Demokracji (DEM), w pałacu prezydenckim w Ankarze.

„To było bardzo pozytywne spotkanie, poszło dobrze. Jesteśmy dużo bardziej optymistyczni,” powiedział Onder.

W oświadczeniu po spotkaniu Partia DEM zaznaczyła, że odbyło się ono „w niezwykle pozytywnej, konstruktywnej, produktywnej i pełnej nadziei atmosferze na przyszłość,” podkreślając „istotne znaczenie” utrzymania zawieszenia broni i wzmacniania dialogu politycznego.

Na spotkaniu, które trwało 1½ godziny, obecni byli także szef wywiadu Ibrahim Kalin oraz Efkan Ala, wiceprzewodniczący partii Erdogana.

Buldan i Onder byli wśród tych, którzy odwiedzili uwięzionego lidera Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), w celu zbudowania ram do zakończenia walk, które spowodowały dziesiątki tysięcy ofiar.

Abdullah Öcalan, którego PKK jest uznawana za organizację terrorystyczną przez Turcję i większość państw zachodnich, w końcu lutego zaapelował o rozwiązanie grupy i złożenie broni. Kilka dni później PKK ogłosiła zawieszenie broni.

PKK wniosła apel o uwolnienie Öcalana z więzienia na wyspie, gdzie przebywa od 1999 roku, aby „osobiście kierować i przeprowadzać” kongres partii, który doprowadziłby do rozwiązania grupy.

Erdogan wówczas opisał te wydarzenia jako „szansę na podjęcie historycznego kroku w kierunku zburzenia muru terroru” między Turkami a Kurdami.

Od tego czasu niewiele konkretnego postępu zostało odnotowanego, a rząd publicznie nie oferował żadnych zachęt ani propozycji dla PKK. Zamiast tego turecka armia kontynuuje kampanię przeciwko powstańcom PKK w północnym Iraku, podczas gdy wspierane przez Turcję grupy syryjskie walczą z bojownikami powiązanymi z PKK w północno-wschodniej Syrii.

Zawieszenie broni PKK miało miejsce w kontekście fundamentalnych zmian w regionie, w tym przekształcenia układu sił w sąsiedniej Syrii po obaleniu prezydenta Baszara al-Asada, osłabieniu ruchu bojowego Hezbollah w Libanie oraz wojny Izrael-Hamas w Gazie.

Nastąpiło to również po natarciu sądowym na Partię DEM, gdy kilku jej burmistrzów zostało usuniętych z urzędów w ostatnich miesiącach i zastąpionych mianowanymi przez rząd.

Niektórzy uważają, że głównym celem wysiłku na rzecz pojednania jest zdobycie przez rząd Erdogana poparcia Kurdów dla nowej konstytucji, która pozwoliłaby mu pozostać u władzy po 2028 roku, kiedy kończy się jego kadencja.

Zawieszenie broni jest pierwszym znakiem przełomu od momentu, gdy rozmowy pokojowe między PKK a Ankarą załamały się latem 2015 roku.

Related Articles

Back to top button