kultura

Komitet ds. Wielbłądów utworzony w Arabii Saudyjskiej w celu zwiększenia wartości dziedzictwa i gospodarki

W „Roku Wielbłąda” Federacja Izb Saudyjskich ogłosiła utworzenie krajowego komitetu ds. wielbłądów, pierwszego tego rodzaju, mianując Saada Al-Jalbana na przewodniczącego i Abdullaha Al-Subaie na wiceprzewodniczącego.

 

 

Ten krok jest częścią działań federacji mających na celu zwiększenie wartości ekonomicznej wielbłądów oraz wsparcie odpowiednich władz, w tym Ministerstwa Kultury, w promowaniu wielbłąda jako symbolu kulturowego i integralnej części dziedzictwa Arabii Saudyjskiej.

Komitet będzie pracował nad znacznym zwiększeniem wartości rynkowej i inwestycyjnej wielbłądów, których liczba szacowana jest na około dwa miliony w Królestwie i które są własnością ponad 100 000 osób.

Sprzedaż wielbłądów na określonych festiwalach osiągnęła imponującą kwotę 350 milionów SAR, co podkreśla ich popularność i znaczenie gospodarcze.

Komitet będzie służył jako centralne źródło informacji dla inwestorów, oferując pomoc w zakresie możliwości inwestycyjnych, usług zdrowotnych i medycznych, zarządzania pastwiskami i dostaw paszy we współpracy z odpowiednimi podmiotami publicznymi i prywatnymi.

Saudyjskie Ministerstwo Kultury wyznaczyło rok 2024 jako „Rok Wielbłąda”, aby podkreślić i wzmocnić status tego zwierzęcia jako symbolu narodowego i fundamentu arabskiej tożsamości kulturowej.

Wielbłądy są regularnie celebrowane w całym kraju poprzez dedykowane festiwale, wyścigi, kluby i centra badawcze.

Ostatnio pawilon saudyjski na wydarzeniu UNESCO „Arab Week” w Paryżu zaprezentował głębokie związki Królestwa z kulturą wielbłądów.

Wystawa ukazała również rolę tych zwierząt jako istotnej części dziedzictwa, tożsamości i cywilizacji narodu, oferując wgląd w ich trwałe miejsce w społeczeństwie.

Eksponaty pokazały, jak rola wielbłąda ewoluowała od niezbędnego środka transportu i dostawcy zasobów do ikony kulturowej, która ucieleśnia wartości Królestwa, oraz jak wielbłądy są zakorzenione w saudyjskich zwyczajach, tradycjach i literaturze, w tym w poezji i przysłowiach.

Related Articles

Back to top button