„Egipt odsłania starożytne grobowce wykute w skale i szyby grobowe w Luksorze
Egipt odsłonił w środę kilka odkryć w pobliżu słynnego miasta Luksor, w tym starożytne grobowce wykute w skale i szyby grobowe sprzed 3600 lat.
Zostały one odkryte przy drodze procesyjnej świątyni grobowej królowej Hatszepsut w Deir Al-Bahari na zachodnim brzegu Nilu, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Fundację Zahi Hawassa ds. Zabytków i Dziedzictwa. Fundacja współpracowała z Najwyższą Radą ds. Zabytków na tym stanowisku od września 2022 roku.
W grobowcach znaleziono artefakty, w tym brązowe monety z wizerunkiem Aleksandra Wielkiego datowane na czasy Ptolemeusza I (367-283), zabawki dziecięce wykonane z gliny, kartonaż i maski pogrzebowe, które pokrywały mumie, skrzydlate skarabeusze, koraliki i amulety pogrzebowe.
Hawass powiedział dziennikarzom, że odkrycia mogą „odtworzyć historię” i dać zrozumienie programów, jakie starożytni Egipcjanie projektowali wewnątrz świątyni.
Archeolodzy znaleźli również pozostałości Świątyni Doliny królowej Hatszepsut, grobowce wykute w skale datowane na Średnie Państwo (1938 p.n.e. — 1630 p.n.e.), szyby grobowe z XVII dynastii, grobowiec Djehuti-Mesa i część nekropolii ptolemejskiej w Asasif.
Grobowce wykute w skale były wcześniej rabowane w okresie ptolemejskim i później. Mimo to egipskie zespoły odkryły niektóre artefakty, takie jak stoły ceramiczne używane do ofiarowania chleba, wina i mięsa.
W szybach grobowych datowanych na lata 1580 p.n.e. — 1550 p.n.e. znaleziono antropoidalne drewniane trumny, w tym jedną należącą do małego dziecka. Pozostała nienaruszona od czasu pochówku około 3600 lat temu.”