Arabia Saudyjska podkreśla wysiłki na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego podczas sesji Rady Wykonawczej UNESCO w Paryżu

Arabia Saudyjska zaprezentowała swoje działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego podczas 221. sesji Rady Wykonawczej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w siedzibie organizacji w Paryżu – poinformowała Saudyjska Agencja Prasowa (SPA).
Sesja, która rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do 17 kwietnia, gromadzi przedstawicieli państw członkowskich oraz kluczowych międzynarodowych interesariuszy.
Rada Wykonawcza UNESCO, której członkiem jest Arabia Saudyjska, jest jednym z trzech głównych organów zarządzających organizacji, obok Konferencji Generalnej i Sekretariatu.
W skład Rady wchodzi 58 państw członkowskich wybieranych na czteroletnie kadencje. Rada ocenia działalność organizacji, nadzoruje programy i analizuje kwestie budżetowe.
Delegacji Arabii Saudyjskiej przewodniczy Abdulelah bin Ali Al-Tokhais, stały przedstawiciel Królestwa przy UNESCO.
W sesji uczestniczą również członkowie Saudyjskiej Narodowej Komisji ds. Edukacji, Kultury i Nauki oraz przedstawiciele różnych instytucji krajowych.
Podczas przemówienia inauguracyjnego Al-Tokhais podkreślił historyczne i trwające partnerstwo Arabii Saudyjskiej z UNESCO, zaznaczając, że Królestwo było jednym z pierwszych krajów, które podpisały Kartę Narodów Zjednoczonych w 1945 roku.
Zwrócił uwagę na silną współpracę Arabii Saudyjskiej z UNESCO, szczególnie za pośrednictwem Instytutu UNESCO ds. Uczenia się przez Całe Życie, czego wyrazem było niedawne zorganizowanie w Królestwie VI Międzynarodowej Konferencji Miast Uczących się, odbywającej się pod patronatem króla Salmana.
Al-Tokhais wskazał również na rolę Królestwa w ochronie dziedzictwa kulturowego, wspominając o Saudyjskim Funduszu Wsparcia, Ochrony i Promocji Kultury i Dziedzictwa przy UNESCO.
W ramach wspólnych działań ogłosił, że w pierwszej połowie 2025 roku zostaną uruchomione dwie inicjatywy cyfrowe — Wirtualne Muzeum Skradzionych Obiektów oraz Cyfrowa Platforma Dziedzictwa — we współpracy z UNESCO.
Na koniec potwierdził poparcie Arabii Saudyjskiej dla misji UNESCO i zapewnił, że Królestwo pozostaje zaangażowane w realizację strategicznych priorytetów organizacji oraz wnoszenie wkładu w globalne cele rozwojowe.