Zagrożone gatunki znalazły nowy dom w saudyjskim rezerwacie królewskim

Krajowe Centrum Dzikiej Przyrody wypuściło 25 zwierząt z zagrożonych gatunków do Królewskiego Rezerwatu Króla Imama Turki bin Abdullaha.
Inicjatywa, we współpracy z organem rozwoju rezerwatu, jest częścią szerszego programu mającego na celu hodowlę i ponowne wprowadzenie zagrożonych gatunków do ich naturalnych siedlisk.
Zwierzęta — pięć oryksów arabskich, 15 gazeli arabskich, dwa orły stepowe i trzy sępy egipskie — zostały wypuszczone w celu przywrócenia rodzimych gatunków w ich naturalnych środowiskach, przywrócenia równowagi ekologicznej i zwiększenia bioróżnorodności w chronionych obszarach Arabii Saudyjskiej.
Mohammed Qurban, dyrektor generalny Krajowego Centrum Dzikiej Przyrody, powiedział, że to „kolejny krok w kierunku osiągnięcia naszej wizji rozwoju dzikiej przyrody w Królestwie.”
Podkreślił, że to potwierdza zaangażowanie centrum w hodowlę zagrożonych gatunków zgodnie z międzynarodowymi standardami, zwiększanie bioróżnorodności oraz osiąganie celów zrównoważonego rozwoju środowiska w ramach Saudyjskiej Wizji 2030.
Program odzwierciedla również zaangażowanie centrum w współpracę z partnerami środowiskowymi w celu osiągnięcia wspólnych celów, które odzwierciedlają wysiłki Królestwa na rzecz zrównoważenia rozwoju gospodarczego z ochroną zasobów naturalnych. Kontynuuje prace centrum w rehabilitacji ekosystemów i hodowli zagrożonych gatunków, wspierając Krajową Strategię Środowiskową i Saudyjską Inicjatywę Zieloną.
Qurban dodał, że działania te także zwiększyły turystykę, stworzyły miejsca pracy i poprawiły jakość życia w lokalnych społecznościach.
Inicjatywy są realizowane przez wyspecjalizowane ośrodki uważane za jedne z najlepszych na świecie w zakresie hodowli i ponownego wprowadzenia, stosując międzynarodowe standardy i praktyki, aby zapewnić udane wypuszczenie zwierząt i równowagę ekologiczną.