Społeczeństwo

WHO mówi, że potrzebuje pełnego dostępu do Gazy podczas zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powiedziała w niedzielę, że jest gotowa dostarczyć bardzo potrzebną pomoc do Gazy podczas zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, ale do tego potrzebuje „systematycznego dostępu” do całego terytorium.

Większość infrastruktury zdrowotnej w Strefie Gazy została zniszczona przez ponad roczną wojnę między Izraelem a palestyńską grupą bojowników Hamas, zanim w niedzielę weszło w życie zawieszenie broni.

Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, z zadowoleniem przyjął zawieszenie broni, pisząc w mediach społecznościowych, że przyniesie ono „wielką nadzieję dla milionów ludzi, których życie zostało zniszczone przez konflikt”.

Dodał jednak, że „zaspokojenie ogromnych potrzeb zdrowotnych i odbudowa systemu zdrowotnego w Gazie będzie skomplikowanym i trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę skalę zniszczeń, złożoność operacyjną i związane z tym ograniczenia”.

Podczas gdy agencja zdrowia ONZ była „gotowa zwiększyć odpowiedź” na krytyczne potrzeby terytorium, w oświadczeniu stwierdzono, że „kluczowe jest usunięcie przeszkód bezpieczeństwa utrudniających operacje”.

„WHO będzie potrzebować warunków na miejscu, które umożliwią systematyczny dostęp do ludności w całej Gazie, umożliwiając napływ pomocy przez wszystkie możliwe granice i trasy oraz zniesienie ograniczeń dotyczących wjazdu niezbędnych przedmiotów” – powiedziała agencja w oświadczeniu.

Do czasu zawieszenia broni Izrael miał pełną kontrolę nad ilością i rodzajem pomocy dopuszczanej do Gazy.

Ostrzegając, że „przyszłe wyzwania zdrowotne są ogromne”, agencja z siedzibą w Genewie oszacowała koszt odbudowy zniszczonego systemu zdrowotnego Gazy w nadchodzących latach na „miliardy inwestycji”. W zeszłym tygodniu WHO oszacowała tę kwotę na ponad 10 miliardów dolarów.

„Tylko połowa z 36 szpitali w Gazie pozostaje częściowo operacyjna, prawie wszystkie szpitale są uszkodzone lub częściowo zniszczone, a tylko 38 procent ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej funkcjonuje” – powiedziała WHO.

Opierając się na danych dostarczonych przez ministerstwo zdrowia na terytorium kontrolowanym przez Hamas, które ONZ uważa za wiarygodne, WHO oszacowała liczbę ofiar wojny w Gazie na ponad 46 600 zabitych i ponad 110 000 rannych.

Jedna czwarta rannych „będzie musiała zmierzyć się z urazami zmieniającymi życie i będzie potrzebować ciągłej rehabilitacji” – oszacowała agencja ONZ. Około 12 000 osób musi zostać ewakuowanych w celu pilnego leczenia w innych miejscach, dodano, ostrzegając, że zniszczenie infrastruktury zdrowotnej miało skutki uboczne.

WHO wyraziła również zaniepokojenie „załamaniem porządku publicznego, pogłębionym przez uzbrojone gangi” ingerujące w dostawy pomocy do Gazy.

Related Articles

Back to top button