Ponad 30 milionów ludzi potrzebuje pomocy w rozdartej wojną Sudanie
Ponad 30 milionów ludzi, z czego ponad połowa to dzieci, potrzebuje pomocy w Sudanie po dwudziestu miesiącach wojny, poinformowały w poniedziałek Narody Zjednoczone.
ONZ uruchomiła apel o fundusze w wysokości 4,2 miliarda dolarów, skierowany do 20,9 miliona ludzi w całym Sudanie z łącznej liczby 30,4 miliona osób, które według niej potrzebują pomocy w „bezprecedensowym kryzysie humanitarnym”.
Sudan został rozdarty i doprowadzony na skraj głodu przez wojnę, która wybuchła w kwietniu 2023 roku między armią sudańską a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF).
Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zabitych, a ponad osiem milionów wewnętrznie przesiedlonych, co w połączeniu z 2,7 miliona przesiedlonych przed wojną, uczyniło Sudan największym na świecie kryzysem wewnętrznych przesiedleń.
Dodatkowo 3,3 miliona ludzi uciekło przez granice Sudanu, aby uciec przed wojną, co oznacza, że ponad jedna czwarta przedwojennej populacji kraju, szacowanej na około 50 milionów, jest teraz wykorzeniona.
Głód został już ogłoszony w pięciu obszarach Sudanu i oczekuje się, że obejmie pięć kolejnych obszarów do maja, z 8,1 miliona ludzi obecnie na skraju masowego głodu.
Rząd Sudanu związany z armią zaprzecza istnieniu głodu, podczas gdy agencje pomocowe skarżą się, że dostęp jest blokowany przez biurokratyczne przeszkody i trwającą przemoc.
Zarówno armia, jak i RSF zostały oskarżone o używanie głodu jako broni wojennej.
Przez większą część konfliktu ONZ miała trudności z zebraniem nawet jednej czwartej funduszy, które wyznaczyła na swoją odpowiedź humanitarną w ubogim północno-wschodnim kraju afrykańskim.
Sudan często nazywany jest „zapomnianą” wojną świata, przyćmioną przez konflikty na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie, mimo skali okrucieństw wyrządzonych cywilom.