Społeczeństwo

Parlament Egiptu zatwierdza „wstępnie” ustawę regulującą status uchodźców

 

Egipska Izba Reprezentantów wstępnie zatwierdziła projekt ustawy regulującej status uchodźców, których liczba ostatnio wzrosła w wyniku konfliktów i wojen w regionie.

Projekt ustawy ustanawia przepisy regulacyjne przyznające uchodźcom przywileje i prawa oraz zobowiązujące ich do przestrzegania egipskich przepisów. Rozróżnia również uchodźców, którzy z powodu przymusowych okoliczności nie mogą wrócić do swoich krajów, od zagranicznych gości przebywających w kraju z różnych powodów, w tym pracy i nauki.

Projekt ustawy, przedstawiony przez rząd, reguluje status uchodźców, ich prawa i obowiązki w ramach międzynarodowych umów, do których przystąpił Egipt, aby zapewnić wszelkie formy wsparcia i opieki dla uprawnionych, zgodnie z proponowanym tekstem.

Na mocy nowej ustawy zostanie utworzony Stały Komitet ds. Uchodźców, który będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z uchodźcami, w tym za informacje i dane statystyczne dotyczące ich liczby. Komitet będzie rozpatrywał wnioski o azyl we współpracy z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Komitet ma rozpatrywać wnioski o azyl w ciągu 6 miesięcy dla osób, które wjechały do kraju legalnie, oraz w ciągu maksymalnie roku dla osób, które wjechały nielegalnie. Uchodźcy, którzy uzyskają ten status, będą mieli prawo do otrzymania dokumentu podróży oraz zakaz wydalenia do kraju, którego są obywatelami lub w którym zwykle przebywają.

Przewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego egipskiej Izby Reprezentantów, poseł Ahmed Al-Awadi, powiedział, że „projekt ustawy ma na celu przede wszystkim uregulowanie statusu uchodźców obecnie przebywających w Egipcie, co zapewni im wsparcie i prawa do pracy i życia oraz nałoży na nich obowiązki, w tym przestrzeganie prawa kraju”.

Al-Awadi dodał: „Egipt ma miliony obcokrajowców, którzy wszyscy mieszkają na jego ziemi jako szanowani goście, nie przebywając w obozach”. Zaznaczył, że „w wyniku ostatnich regionalnych niepokojów ich liczba wzrosła do ponad 8,5% populacji, co stanowi obciążenie ekonomiczne dla kraju przekraczające 10 miliardów dolarów rocznie. Dlatego konieczne było uregulowanie ich statusu poprzez ustawodawstwo zgodne z międzynarodowymi standardami”. Premier Egiptu oszacował wcześniej bezpośrednie koszty goszczenia ponad 9 milionów osób w Egipcie na ponad 10 miliardów dolarów rocznie.

Related Articles

Back to top button