Egipt ogłasza nowe prawo dotyczące uchodźców
W związku ze wzrostem liczby uchodźców w Egipcie w ostatnich latach, spowodowanym napięciami, konfliktami i wojnami w kilku krajach regionu, w tym w Syrii, Libii i Sudanie, Komisja Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego egipskiego parlamentu zatwierdziła projekt ustawy przedstawiony przez rząd, mający na celu regulację przyjmowania uchodźców w Egipcie.
Projekt ustawy przewiduje utworzenie komitetu o nazwie „Stały Komitet ds. Uchodźców”, który będzie posiadał osobowość prawną i będzie podlegał premierowi. Jego siedziba będzie znajdować się w Kairze i będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z uchodźcami, w tym za gromadzenie informacji i danych statystycznych dotyczących liczby uchodźców.
Komitet będzie również współpracował z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz innymi organizacjami międzynarodowymi i krajowymi zajmującymi się sprawami uchodźców, a także z organami administracyjnymi w kraju, aby zapewnić uchodźcom wszelkie formy wsparcia, opieki i usług.
Zgodnie z projektem ustawy, wnioskodawca lub jego prawny przedstawiciel składa wniosek o azyl do właściwego komitetu, który rozpatruje go w ciągu sześciu miesięcy od daty złożenia, jeśli wnioskodawca wjechał do kraju legalnie. W przypadku nielegalnego wjazdu, czas rozpatrzenia wniosku wynosi rok od daty złożenia.
Priorytet w rozpatrywaniu wniosków będą miały osoby niepełnosprawne, starsze, kobiety w ciąży, dzieci bez opieki oraz ofiary handlu ludźmi, tortur i przemocy seksualnej, z uwagi na względy humanitarne.
Komitet wydaje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku. W przypadku odrzucenia wniosku, komitet zwraca się do właściwego ministerstwa o wydalenie wnioskodawcy z kraju.
Premier Egiptu wcześniej stwierdził, że koszty ponoszone przez Egipt na rzecz usług dla tych migrantów na jego terytorium przekraczają 10 miliardów dolarów rocznie.
Według niektórych międzynarodowych szacunków liczba uchodźców w Egipcie przekracza 9 milionów, reprezentujących około 133 kraje, co stanowi 8,7% populacji Egiptu. Większość z nich pochodzi z Sudanu i Syrii, a mniejsze liczby z Sudanu Południowego, Erytrei, Etiopii, Jemenu, Somalii, Iraku i Libii.