Społeczeństwo

Atrakcyjne lokalizacje nad Morzem Czerwonym do magazynowania energii słonecznej i wiatrowej

 

Naukowcy z jednej z czołowych uczelni w Arabii Saudyjskiej zidentyfikowali kilka miejsc na terenie Królestwa, które byłyby idealne do magazynowania energii słonecznej i wiatrowej. Ostatecznie mogłoby to przynieść korzyści w zakresie zarządzania wodą i bezpieczeństwa żywnościowego, jak poinformowała instytucja w poniedziałek.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Nauki i Technologii Króla Abdullaha (KAUST) wskazało 10 lokalizacji, ale po uwzględnieniu różnych czynników naukowych i ekonomicznych dwie z nich nad Morzem Czerwonym uznano za najbardziej obiecujące.

Te dwie „atrakcyjne” lokalizacje wymagają inwestycji na poziomie około 16,5 miliarda dolarów, ale konieczne są dalsze badania w celu oceny ich wykonalności.

Zgodnie z wynikami badania zatytułowanego „Potencjalna rola sezonowego magazynowania energii wodnej w procesie dekarbonizacji sektora energetycznego w Arabii Saudyjskiej”, lokalizacje te mogą mieć kluczowe znaczenie.

Badanie przeprowadzone przez Yoshihide Wadę, Juliana Hunta i ich współpracowników zostało już opublikowane na stronie internetowej czasopisma „Renewable and Sustainable Energy Reviews”.

Naukowcy stwierdzili, że te lokalizacje magazynowania energii mogą „potencjalnie przyczynić się do dekarbonizacji sektora energetycznego w Arabii Saudyjskiej oraz do zbilansowania sieci energetycznej jako części pełnego zestawu opcji magazynowania energii.”

Badacze zbadali potencjał sezonowego magazynowania wody odsolonej oraz jego rolę w zaspokajaniu wysokiego zapotrzebowania na energię elektryczną i wodę w okresie letnim w Królestwie.

„Królestwo ma ogromny potencjał w zakresie energii słonecznej i wiatrowej. Interesuje nas ustalenie, jak przejście na te dwa odnawialne źródła energii może przynieść korzyści w zarządzaniu wodą w Królestwie” – powiedział Wada.

W ramach szeroko zakrojonego planu „Saudi Vision 2030” Królestwo planuje pozyskiwać co najmniej 50 procent swojej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł do 2030 roku i osiągnąć zerową emisję netto do 2060 roku, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i promować zrównoważony rozwój.

Aby osiągnąć ten cel, konieczna będzie znacząca zmiana w przemyśle energetycznym, jak zaznaczył KAUST. W 2022 roku sektor ten był odpowiedzialny za „około połowę emisji dwutlenku węgla w Królestwie.”

Odnawialne źródła energii są częścią długoterminowej wizji zrównoważonego rozwoju Arabii Saudyjskiej, ale wyzwaniem pozostaje ich magazynowanie na czas zwiększonego zapotrzebowania.

„Zużycie energii elektrycznej w niektórych latach niemal podwaja się między okresem zimowym a letnim, co sprawia, że infrastruktura zdolna do przechowywania energii z chłodniejszych miesięcy i wykorzystania jej w gorących miesiącach ma ogromną wartość” – poinformowano w komunikacie.

Pojawiły się inwestycje w rozwiązania magazynowania energii za pomocą baterii, ale te są skuteczne jedynie w cyklach dziennych.

„W przypadku dłuższych, sezonowych cykli rozważane jest magazynowanie energii wodnej. Odsolona woda może być magazynowana w zbiornikach w wysokich górach i uwalniana na żądanie w celu generowania energii i dostarczania wody.”

Jednakże, biorąc pod uwagę, że każde takie miejsce do sezonowego magazynowania energii wodnej kosztuje około 10 miliardów dolarów, kluczowe jest znalezienie najbardziej odpowiednich lokalizacji.

Naukowcy przeanalizowali takie czynniki jak parowanie magazynowanej wody, zasolenie wody oraz możliwość budowy w pobliżu elektrowni słonecznych lub wiatrowych.

„Inwestycje w te miejsca są ogromne, dlatego ich wartość musi być oszacowana jak najdokładniej. Nasze badanie uwzględnia zarządzanie wodą w projektach, co pozwala na bardziej całościową ocenę tego, jak duże projekty mogą wspierać adopcję odnawialnych źródeł energii w Arabii Saudyjskiej” – powiedział Hunt.

Related Articles

Back to top button