Arabia Saudyjska wzywa do przyjęcia zrównoważonego i kompleksowego podejścia w planach transformacji sektora energetycznego
Arabia Saudyjska podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne stanowi globalne wyzwanie i przeszkodę dla rozwoju oraz eliminacji ubóstwa, zaznaczając znaczenie uwzględnienia specyficznych warunków każdego kraju i różnych potrzeb rozwojowych przy opracowywaniu planów transformacji sektora energetycznego. Wezwała do przyjęcia zrównoważonego i kompleksowego podejścia opartego na trzech głównych filarach: „bezpieczeństwo energetyczne, dostęp do przystępnej cenowo energii i zrównoważenie środowiskowe”.
W imieniu księcia Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziza, następcy tronu i premiera Arabii Saudyjskiej, minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan bin Abdullah przewodniczył delegacji Arabii Saudyjskiej uczestniczącej w trzeciej sesji szczytu G20 w Rio de Janeiro w Brazylii, zatytułowanej „Zrównoważony rozwój i transformacja energetyczna”.
Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej na początku swojego przemówienia podkreślił znaczenie grupy jako skutecznego forum do wzmacniania koordynacji i wspólnych działań w obliczu wyzwań stojących na drodze do zrównoważonego rozwoju, chwaląc wysiłki prezydencji Brazylii na rzecz osiągnięcia celów rozwojowych i zmniejszenia luk ekonomicznych.
Wyjaśnił, że transformacje energetyczne wymagają czasu i dużych inwestycji, aby zapewnić ich sprawiedliwe i kompleksowe wdrożenie, utrzymując stabilność rynków i bezpieczeństwo energetyczne. Zaznaczył, że wykorzystanie wszystkich źródeł energii bez wyjątku, w tym węglowodorów i ich czystych zastosowań, wraz ze skupieniem się na innowacjach technologicznych, przyczyni się do zarządzania emisjami i wpływem na środowisko.
Wyjaśnił, że inwestycje Arabii Saudyjskiej w innowacyjne technologie pozwoliły jej osiągnąć jeden z najniższych wskaźników emisji z operacji naftowych i gazowych na świecie. Arabia Saudyjska inwestuje również w zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej do 50% do 2030 roku, a także inwestuje w produkcję czystego wodoru i stosuje ramy gospodarki o obiegu zamkniętym dla węgla, przekształcając emisje w produkty przemysłowe i handlowe o wysokiej wartości.
Wskazał na inicjatywy Arabii Saudyjskiej w tym zakresie, w tym „Zielona Arabia Saudyjska” i „Zielony Bliski Wschód”, podkreślając, że sukces modelu Królestwa w zakresie ścieżek transformacji energetycznej jest związany z jego krajowymi warunkami i planami rozwojowymi.
Dodał, że wzmocnienie współpracy międzynarodowej jest ważne, aby zapewnić, że ścieżki transformacji energetycznej będą sprawiedliwe i kompleksowe oraz będą wspierały wysiłki rozwojowe na całym świecie, co doprowadzi do zrównoważonego rozwoju dla przyszłych pokoleń.