Społeczeństwo

Arabia Saudyjska ogłasza przystąpienie do międzynarodowej koalicji przeciwko głodowi i ubóstwu

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan, ogłosił przystąpienie Królestwa do międzynarodowej koalicji przeciwko głodowi i ubóstwu, mówiąc, że Arabia Saudyjska cieszy się, że może być częścią tej koalicji, która jest zgodna z jej celami rozwojowymi i globalną rolą w tym zakresie, co wyrażają programy Centrum Pomocy Humanitarnej i Pomocy Króla Salmana oraz Saudyjskiego Funduszu Rozwoju, a także jej globalne wkłady w programy Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego wspierające kraje rozwijające się.

Oświadczenie to zostało wygłoszone podczas przewodniczenia saudyjskiej delegacji uczestniczącej w pierwszej sesji szczytu państw G20 w Rio de Janeiro w Brazylii, w imieniu księcia Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziza, księcia koronnego i premiera Arabii Saudyjskiej.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej przekazał podczas swojego przemówienia pozdrowienia od króla Salmana bin Abdulaziza oraz księcia Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziza, księcia koronnego i premiera, życząc sukcesów w pracach szczytu. Wyraził również wdzięczność Arabii Saudyjskiej dla Brazylii za przewodnictwo w pracach G20 w tym roku pod hasłem „Budowanie sprawiedliwego świata i zrównoważonej planety”.

W swoim przemówieniu minister spraw zagranicznych stwierdził, że świat stoi w obliczu coraz większych napięć, konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych, co utrudnia osiągnięcie celów rozwojowych, w tym celów zrównoważonego rozwoju na rok 2030. Zaznaczył, że rozwój i dobrobyt nie mogą być osiągnięte na gruzach śmierci i zniszczenia.

Podkreślił, że „ciągła agresja Izraela w Gazie i Libanie spowodowała bezprecedensowe poziomy cierpienia humanitarnego, popychając region na skraj szerszej wojny… i podważając wiarygodność prawa i instytucji międzynarodowych”.

Minister spraw zagranicznych potwierdził stałe stanowisko Królestwa w sprawie „potrzeby natychmiastowego zawieszenia broni, nieograniczonego dostępu do pomocy humanitarnej, uwolnienia zakładników oraz poważnego zobowiązania do trwałego pokoju na podstawie rozwiązania dwupaństwowego zgodnie z granicami z 1967 roku”. W swoim przemówieniu odniósł się również do sytuacji w Sudanie, mówiąc, że konflikt powoduje ogromne cierpienia humanitarne, zwłaszcza w obliczu przeszkód uniemożliwiających dostarczanie pomocy humanitarnej potrzebującym.

Minister pochwalił Brazylię za uruchomienie „międzynarodowej koalicji przeciwko głodowi i ubóstwu”, którą Królestwo uważa za ważny krok w walce z globalnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Related Articles

Back to top button