Społeczeństwo

Arabia Saudyjska była zielonym korytarzem 8 milionów lat temu

 

Saudyjska Komisja Dziedzictwa ogłosiła w tym tygodniu nowe wyniki, które dowodzą, że Królestwo było ważną oazą osiem milionów lat temu.

Mesfer Alqahtani, konsultant archeologiczny w komisji, powiedział w środę: „Najważniejsze ustalenia tego badania to fakt, że Półwysep Arabski nie zawsze był pustynią; przeszedł przez wielokrotne wilgotne fazy, które wspierały bogatą bioróżnorodność i utrzymywały zarówno lądowe, jak i morskie ekosystemy, czyniąc go naturalnym mostem dla migracji gatunków między Afryką a Azją w starożytnym świecie.”

SHC, we współpracy z wiodącymi lokalnymi i międzynarodowymi instytucjami, prowadziło misję naukową, która badała izotopy tlenu i wodoru zachowane w formacjach jaskiniowych. Użyto kombinacji technik datowania, takich jak badania analiz uranu-torium i uranu-ołowiu, aby udokumentować najdłuższy znany zapis starożytnego klimatu na Półwyspie Arabskim, sięgający około ośmiu milionów lat.

Badanie analizowało 22 próbki stalaktytów wydobyte z siedmiu jaskini pustynnych położonych na północny wschód od Rijadu, w pobliżu Shawayyah w prowincji Rumah. Jaskinie są lokalnie znane jako Duhool Al-Samman.

Eksperci z SHC podkreślili, że te ustalenia dostarczają wyraźnych dowodów na powracające wilgotne i deszczowe okresy w historii regionu.

Badanie znalazło również skamieniałości wskazujące na obecność żyznego środowiska.

Dr Ajab Alotaibi, dyrektor generalny sektora antykwarycznego komisji, powiedział, że badanie podkreśliło kluczową rolę Półwyspu Arabskiego jako korytarza dla rozprzestrzeniania się organizmów między Afryką, Azją a Europą.

Badanie jest częścią flagowej inicjatywy komisji, Projektu Zielonej Arabii, którego celem jest zbadanie naturalnej i środowiskowej historii regionu.

Michael Petralia, profesor i dyrektor Australian Research Center for Human Evolution, powiedział: „Nasze prace archeologiczne nad jeziorami Arabii wskazują, że ludzie i wczesni ludzie byli w Arabii Saudyjskiej 500,000 lat temu; to natychmiast mówi nam, że Arabia pełniła rolę skrzyżowania między kontynentami, między Afryką a Azją, więc jest to krajobraz, który ma ogromne znaczenie w dokumentowaniu dziedzictwa, paleontologii i archeologii, przez czas.”

Ustalenia prowadzone przez SHC zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature” pod tytułem „Powtarzające się wilgotne fazy w Arabii w ciągu ostatnich 8 milionów lat.”

Badania zgromadziły 30 naukowców z 28 organizacji — lokalnych i międzynarodowych — w tym Komisję Dziedzictwa, Saudyjskie Badania Geologiczne, Uniwersytet Króla Sauda, Instytut Maxa Plancka w Niemczech, Uniwersytet Griffith w Australii oraz kilka uniwersytetów i ośrodków badawczych w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA.

Według SHC, badanie stanowi ważny kamień milowy dla Projektu Zielonej Arabii, jednej z najbardziej ambitnych inicjatyw Arabii Saudyjskiej na rzecz promocji badania naukowego i dokumentowania naturalnego i kulturowego dziedzictwa Półwyspu Arabskiego.

Te ustalenia oferują również cenne spostrzeżenia na temat przywracania Arabii Saudyjskiej do jej pierwotnego, bardziej zielonego stanu, wspierając kluczowe projekty takie jak Zielony Rijad i Saudyjska Inicjatywa Zielona.

Projekt dąży do lepszego zrozumienia, jak zmiany środowiskowe i klimatyczne ukształtowały region na przestrzeni

Related Articles

Back to top button