polityka

Wysłannik ONZ ds. Jemenu spotyka się z przedstawicielami Huti w Omanie

 

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Jemenu, Hans Grundberg, spotkał się w czwartek z przedstawicielami bojowników Huti w Omanie, aby omówić „konieczność stabilizacji sytuacji” w tym kraju Półwyspu Arabskiego.

Huti są częścią irańskiej „osi oporu” przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym, a od wybuchu wojny w Gazie w październiku 2023 roku wielokrotnie wystrzeliwali rakiety i drony w kierunku Izraela, co – jak twierdzą – jest wyrazem solidarności z Palestyńczykami.

Celem ich ataków były również statki, które według nich mają powiązania z Izraelem, na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej, co wywołało amerykańską kampanię bombardowań mającą na celu zabezpieczenie kluczowych szlaków żeglugowych.

W oświadczeniu opublikowanym na platformie X, biuro Grundberga poinformowało, że „spotkał się dziś w Maskacie z wysokimi rangą urzędnikami omańskimi, członkami kierownictwa Ansar Allah (Huti) oraz przedstawicielami społeczności dyplomatycznej”.

Rozmowy „koncentrowały się na konieczności stabilizacji sytuacji w Jemenie, aby umożliwić wszystkim Jemeńczykom życie w godności i dobrobycie oraz odpowiedzieć na uzasadnione obawy wszystkich zainteresowanych stron, w tym regionu i społeczności międzynarodowej” – dodano.

Grundberg „ponownie potwierdził swoje zaangażowanie w dalsze działania na rzecz osiągnięcia tego celu, jako część swoich wysiłków na rzecz trwałego pokoju w Jemenie”.

Od 15 marca główny sojusznik Izraela – Stany Zjednoczone – nasiliły swoje ataki na Huti, codziennie bombardując ich pozycje w Jemenie.

Spotkania wysłannika ONZ w Maskacie odbywają się dwa dni przed trzecią rundą pośrednich rozmów, prowadzonych przez Oman, pomiędzy wysokimi przedstawicielami Iranu i Stanów Zjednoczonych na temat programu nuklearnego Islamskiej Republiki.

Biuro Grundberga poinformowało również, że poruszył on temat żądań ONZ dotyczących „natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przetrzymywanych pracowników ONZ, organizacji pozarządowych, społeczeństwa obywatelskiego oraz personelu dyplomatycznego” w Jemenie.

W czerwcu ubiegłego roku Huti zatrzymali 13 pracowników ONZ, w tym sześciu członków Biura Praw Człowieka, ponad 50 pracowników organizacji pozarządowych oraz jednego pracownika ambasady.

Twierdzili, że aresztowali „amerykańsko-izraelską siatkę szpiegowską” działającą pod przykrywką organizacji humanitarnych – zarzuty te zostały stanowczo odrzucone przez Biuro Praw Człowieka ONZ.

Related Articles

Back to top button