Syria odrzuca wezwanie Kurdów do decentralizacji

Prezydencja Syrii odrzuciła w niedzielę kurdyjskie wezwanie do stworzenia zdecentralizowanego państwa, ostrzegając przed próbami separatyzmu lub federalizmu ze strony mniejszości kurdyjskiej.
„Wyraźnie odrzucamy wszelkie próby narzucenia rzeczywistości separatystycznej lub tworzenia odrębnych bytów pod przykrywką federalizmu… bez ogólnonarodowego konsensusu” — napisano w oświadczeniu prezydencji, która potępiła również „najnowsze działania i deklaracje” kierowanych przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), „wzywające do federalizmu.”
„Jedność Syrii, jej terytorium i narodu to czerwona linia” — podkreślono w oświadczeniu.
Deklaracja ta pojawiła się dzień po tym, jak konferencja syryjskich partii kurdyjskich przyjęła wspólną wizję „zdecentralizowanego państwa demokratycznego.”
Nowe władze Syrii, które zastąpiły obalonego Baszara al-Asada w grudniu, wielokrotnie odrzucały ideę autonomii kurdyjskiej.
Wspierani przez USA Kurdowie kontrolują rozległe obszary północno-wschodniej Syrii, które przejęli w procesie pokonania dżihadystów z grupy Daesh w latach 2015–2019.
Od początku wojny domowej, która wybuchła w 2011 roku, Kurdowie cieszyli się de facto autonomią, ale nowe władze Syrii nalegają na utrzymanie państwa unitarnego.
W marcu tymczasowy prezydent Syrii, Ahmed Al-Sharaa, oraz przywódca SDF, Mazloum Abdi, podpisali porozumienie dotyczące integracji kurdyjskich instytucji ze strukturami państwa syryjskiego.
Abdi powiedział podczas sobotniej konferencji: „Moje przesłanie do wszystkich syryjskich środowisk oraz rządu w Damaszku brzmi: konferencja nie ma na celu, jak twierdzą niektórzy, podziału kraju.”
Zapewnił, że jej celem jest „jedność Syrii.”
„Popieramy, by wszystkie składniki społeczeństwa syryjskiego uzyskały swoje prawa zapisane w konstytucji, aby możliwe było budowanie zdecentralizowanej, demokratycznej Syrii obejmującej wszystkich” — dodał Abdi.
Większość syryjskich pól naftowych i gazowych znajduje się na terenach administrowanych przez władze kurdyjskie. Mogą one stać się kluczowym zasobem dla nowych władz Syrii w procesie odbudowy kraju zniszczonego przez wojnę.