Syria i Korea Południowa nawiązują stosunki dyplomatyczne i otwierają ambasady

Syryjska Republika Arabska i Korea Południowa nawiązały w czwartek stosunki dyplomatyczne, co stanowi istotny krok w polityce zagranicznej obu republik.
Syryjski minister spraw zagranicznych Asaad Al-Shaibani podpisał umowę z jego południowokoreańskim odpowiednikiem, Cho Tae-yulem, w Damaszku, aby nawiązać stosunki dyplomatyczne. Wysokiej rangi delegacja z Korei Południowej spotkała się z prezydentem Syrii Ahmad Al-Sharaa w Pałacu Ludowym w stolicy Syrii.
Umowa ma na celu zainicjowanie przyjaźni i współpracy między Syrią a Koreą, otwarcie ambasad oraz wymianę misji dyplomatycznych między oboma krajami, poinformowała agencja SANA.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Syrii stwierdziło, że krok ten ma na celu przywrócenie międzynarodowej pozycji kraju, która osłabła z powodu polityki byłego reżimu Asada.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej powiedziało: „Ten rozwój otwiera nowy rozdział współpracy z Syrią, której stosunki bilateralne z Koreą Południową zostały zerwane z powodu bliskich więzi z Koreą Północną.”
Syria była jedynym członkiem ONZ, który nie miał stosunków dyplomatycznych z Koreą Południową, która uzyskała niepodległość w 1948 roku. Teraz jest 191. krajem, który nawiązał oficjalne relacje z Seulem.
Reżim Asada, który upadł w grudniu 2024 roku, zbudował bliskie więzi z sąsiednim wrogiem Seulu, Koreą Północną, która zapewniła mu pomoc wojskową podczas zimnej wojny.
Trzy kraje, które nie są członkami ONZ, wyspy Cooka oraz Niue na Pacyfiku i Stolica Apostolska, nie nawiązały jeszcze stosunków z Seulem.