Świat reaguje na zawieszenie broni w wojnie w Libanie
Światowi przywódcy z zadowoleniem przyjęli porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a libańską grupą bojowników Hezbollah, które weszło w życie w środę rano (0200 GMT).
Zawieszenie broni między Izraelem a Libanem ochroni Izrael przed zagrożeniem ze strony wspieranej przez Iran grupy bojowników Hezbollah i stworzy warunki do „trwałego spokoju”, powiedzieli prezydent USA Joe Biden i prezydent Francji Emmanuel Macron przed wejściem w życie rozejmu.
„Dzisiejsze ogłoszenie zakończy walki w Libanie i zabezpieczy Izrael przed zagrożeniem ze strony Hezbollahu i innych organizacji terrorystycznych działających z Libanu” – powiedzieli przywódcy we wspólnym oświadczeniu.
Stany Zjednoczone i Francja będą pracować „nad pełnym wdrożeniem tego porozumienia” i prowadzić międzynarodowe wysiłki na rzecz „budowania zdolności” armii libańskiej, dodali.
Biden z zadowoleniem przyjął porozumienie jako „dobrą wiadomość” i powiedział również, że USA poprowadzą nowe wysiłki na rzecz zabezpieczenia rozejmu między Izraelem a palestyńską grupą bojowników Hamas w Gazie.
Macron powiedział, że zawieszenie broni w Libanie powinno „otworzyć drogę” do zakończenia wojny w Gazie.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował prezydentowi USA za jego „zaangażowanie w zabezpieczenie porozumienia o zawieszeniu broni”.
Powiedział Bidenowi w rozmowie telefonicznej, że docenia „zrozumienie przez przywódcę USA, że Izrael zachowa swobodę działania w jego egzekwowaniu”, zgodnie z biurem Netanjahu.
Przed zatwierdzeniem porozumienia przez Izrael, Netanjahu powiedział, że „długość zawieszenia broni zależy od tego, co się dzieje w Libanie” i że rozejm pozwoli Izraelowi „zintensyfikować” presję na Hamas i skupić się na „zagrożeniu irańskim”.
Premier Libanu Najib Mikati powiedział, że zawieszenie broni jest „fundamentalnym krokiem” w kierunku przywrócenia stabilności w regionie.
Dziękując Francji i USA za ich zaangażowanie, Mikati ponownie potwierdził zobowiązanie swojego rządu do „wzmocnienia obecności armii na południu”.
Iran, wspierający zarówno Hezbollah, jak i Hamas, z zadowoleniem przyjął zakończenie „agresji” Izraela w Libanie po wejściu w życie zawieszenia broni.
„Z zadowoleniem przyjmując wiadomość” o zakończeniu „agresji Izraela przeciwko Libanowi”, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei powiedział, podkreślając „stanowcze poparcie Iranu dla rządu, narodu i oporu libańskiego”.
Przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri powiedział, że grupa „docenia” prawo Libanu do zawarcia porozumienia chroniącego jego ludność i ma nadzieję na porozumienie kończące wojnę w Gazie.
„Hamas docenia prawo Libanu i Hezbollahu do zawarcia porozumienia chroniącego ludność Libanu i mamy nadzieję, że to porozumienie utoruje drogę do zawarcia porozumienia kończącego wojnę ludobójczą przeciwko naszemu narodowi w Gazie” – powiedział Abu Zuhri agencji Reuters.
Chiny powiedziały, że „uważnie obserwują obecną sytuację w Libanie i Izraelu”.
„Popieramy wszelkie wysiłki zmierzające do złagodzenia napięć i osiągnięcia pokoju oraz z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie osiągnięte przez zainteresowane strony w sprawie zawieszenia broni” – powiedziała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock z zadowoleniem przyjęła porozumienie, nazywając je „promykiem nadziei dla całego regionu”.
„Ludzie po obu stronach granicy chcą żyć w prawdziwym i trwałym bezpieczeństwie” – powiedziała Baerbock, nazywając porozumienie „sukcesem dyplomacji”.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer pochwalił „długo oczekiwane” zawieszenie broni, które „przyniesie pewną ulgę ludności cywilnej” zarówno Izraela, jak i Libanu.
Wzywając do przekształcenia rozejmu w „trwałe rozwiązanie polityczne w Libanie”, Starmer zobowiązał się być „na czele wysiłków na rzecz przerwania trwającego cyklu przemocy w dążeniu do długoterminowego, zrównoważonego pokoju na Bliskim Wschodzie”.
Szefowa UE Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła „bardzo zachęcające wiadomości” o zawieszeniu broni, mówiąc, że zwiększy ono „wewnętrzne bezpieczeństwo i stabilność” Libanu.
Ogłoszenie było dobrą wiadomością „przede wszystkim dla Libańczyków i Izraelczyków dotkniętych walkami” – powiedziała Von der Leyen.
„Liban będzie miał okazję zwiększyć wewnętrzne bezpieczeństwo i stabilność dzięki zmniejszonemu wpływowi Hezbollahu” – dodała.
Wysoki urzędnik ONZ z zadowoleniem przyjął porozumienie o zawieszeniu broni, ale ostrzegł, że „przed nami znaczna praca” nad wdrożeniem porozumienia.
„Nic mniej niż pełne i niezachwiane zaangażowanie obu stron nie jest wymagane” – powiedziała specjalna koordynatorka ONZ ds. Libanu, Jeanine Hennis-Plasschaert.
Jordania powiedziała, że porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem powinno skłonić do większych międzynarodowych wysiłków na rzecz zakończenia wojny w Gazie.
W oficjalnym oświadczeniu królestwo stwierdziło, że ten krok jest również pierwszym krokiem w kierunku odwrócenia niebezpiecznej eskalacji napięć w całym regionie, która zagrażała pokojowi i bezpieczeństwu.
Irak z zadowoleniem przyjął zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem w Libanie, wzywając społeczność międzynarodową do pilnego działania na rzecz zakończenia wojny Izraela z Hamasem w Gazie.