polityka

Saudyjska Rada Ministrów omawia rozwój sytuacji w regionie i zatwierdza kluczowe porozumienia

 

Następca tronu, książę Mohammed bin Salman, przewodniczył wtorkowej cotygodniowej sesji Rady Ministrów w Rijadzie, podczas której omówiono kluczowe kwestie regionalne i międzynarodowe oraz zatwierdzono porozumienia mające na celu wzmocnienie globalnych partnerstw Królestwa – poinformowała Saudyjska Agencja Prasowa (SPA).

Książę Mohammed bin Salman poinformował Radę Ministrów o swoich ostatnich rozmowach telefonicznych z królem Jordanii Abdullahem II oraz prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Mohammedem bin Zayedem Al-Nahyanem.

Rada Ministrów stanowczo odrzuciła izraelskie wypowiedzi nawołujące do przesiedlenia Palestyńczyków, potwierdzając zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w sprawę palestyńską. Ministrowie podkreślili, że trwały pokój można osiągnąć jedynie poprzez rozwiązanie dwupaństwowe i pokojowe współistnienie.

Podczas sesji podkreślono rosnącą rolę Królestwa w organizacjach wielostronnych, w szczególności jego niedawny wybór do Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Organów ds. Zwalczania Korupcji. Wybór ten odzwierciedla globalne uznanie dla wysiłków Arabii Saudyjskiej w walce z korupcją i promowaniu przejrzystości.

Na poziomie krajowym Rada Ministrów pochwaliła trwające działania na rzecz dywersyfikacji gospodarki, w tym uruchomienie Kompleksu Produkcji Samochodów Króla Salmana, który ma zwiększyć wkład sektora pozanaftowego w gospodarkę oraz wesprzeć Narodowy Program Rozwoju Przemysłu i Logistyki.

Ministrowie docenili także ukończenie planu wykonawczego Programu Stabilności Finansowej, który ma na celu poprawę efektywności wydatków, rozwój źródeł dochodów i wzmocnienie odporności gospodarczej Królestwa w ramach Wizji 2030.

Podkreślono również, że Arabia Saudyjska zajęła czołowe miejsce w indeksie bezpieczeństwa wśród krajów G20, co świadczy o jej wiodącej roli w zapewnianiu stabilności i dobrobytu.

Podczas sesji zatwierdzono kilka porozumień wzmacniających międzynarodowe partnerstwa Królestwa. W zakresie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa podpisano umowę z Jordanią dotyczącą walki z handlem narkotykami, natomiast na froncie dyplomatycznym sfinalizowano porozumienie o wzajemnym zniesieniu wiz z Wyspami Salomona dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych, specjalnych i urzędowych.

Omówiono również relacje gospodarcze i handlowe, upoważniając do negocjacji memorandum w sprawie konsultacji politycznych z Armenią oraz zatwierdzając umowę o współpracy handlowej z Malediwami.

Podpisano także nowe partnerstwo z Omanem w dziedzinie gospodarki i planowania, a osobne memorandum o porozumieniu zawarto z Katarem w celu wzmocnienia współpracy finansowej. Rząd zatwierdził również umowę z Serbią dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

W obszarze kultury i nauki podpisano memorandum z Fundacją Meczetu Hassana II w Maroku w celu promowania sztuki tradycyjnej oraz porozumienie z brytyjskim Biurem Meteorologicznym dotyczące współpracy w dziedzinie meteorologii.

W kwestiach transportu i infrastruktury zatwierdzono umowę z Egiptem w celu poprawy połączeń morskich i transportu pasażerskiego w rejonie Zatoki Akaba. W sektorze finansowym Rada Ministrów zatwierdziła nowe partnerstwo na rzecz współpracy między Saudyjskim Bankiem Centralnym a Bankiem Centralnym Turcji.

Rada Ministrów zatwierdziła również poprawki do Prawa o Prokuraturze Publicznej i Prawa o Radzie Skarg, poszerzając skład tych instytucji o doświadczonych specjalistów. Ponadto potwierdzono kluczowe nominacje, w tym mianowanie Abdula-Moneima bin Abdula-Rahmana bin Saleha Al-Mahmouda na ambasadora w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Related Articles

Back to top button