Rządy zachodnie rozpoczynają rozmowy z nowymi przywódcami Syrii
Niemcy, Francja i inne kraje zachodnie prowadzą rozmowy z przedstawicielami Hayat Tahrir Al-Sham (HTS) w Damaszku, po roli tej grupy islamistycznej w niedawnym obaleniu Baszara al-Asada. Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło we wtorek, że jego dyplomaci spotkają się z urzędnikami tymczasowego rządu mianowanymi przez HTS, dołączając do wysiłków Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w nawiązaniu kontaktu z nowym przywództwem Syrii.
Rozmowy niemieckie będą koncentrować się na procesie przejściowym w Syrii i ochronie mniejszości, powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych. „Możliwości ustanowienia obecności dyplomatycznej w Damaszku są również badane” – dodał rzecznik, podkreślając, że Niemcy nadal uważnie monitorują HTS ze względu na jego korzenie w ideologii Al-Kaidy.
„Jak dotąd działali rozsądnie” – zauważył rzecznik, odnosząc się do grupy, która doprowadziła do obalenia Asada na początku tego miesiąca, kończąc 13-letnią wojnę domową w Syrii.
Francja również podjęła kroki w celu przywrócenia swojej obecności w Syrii. Specjalny wysłannik Francji do Syrii, Jean-Francois Guillaume, powiedział, że jego kraj jest zobowiązany do wspierania Syryjczyków w okresie przejściowym.
„Francja jest gotowa stanąć po stronie Syryjczyków w tym okresie przejściowym, który mamy nadzieję będzie pokojowy” – powiedział Guillaume dziennikarzom. Dodał, że jego delegacja jest w Damaszku, aby „nawiązać kontakt z faktycznymi władzami”. Dziennikarz AFP poinformował, że po raz pierwszy od zamknięcia ambasady w 2012 roku na wejściu do ambasady podniesiono francuską flagę.
Koniec konfliktu ponownie wywołał debatę w Niemczech na temat polityki azylowej, szczególnie że kraj ten przyjął podczas wojny prawie milion syryjskich uchodźców. Na razie procedury azylowe dla Syryjczyków są wstrzymane, oczekując na ponowną ocenę warunków w ich ojczyźnie.
Niemcy ściśle koordynują działania z międzynarodowymi partnerami, w tym Francją, USA, Wielką Brytanią i państwami arabskimi, gdy Syria wchodzi w nową fazę polityczną.
Premier Włoch również z zadowoleniem przyjął upadek reżimu Asada, opisując to jako dobrą wiadomość i wyrażając gotowość do współpracy z nowym przywództwem Syrii. Podczas gdy premier przyznał, że początkowe sygnały od nowego rządu syryjskiego są zachęcające, podkreślił potrzebę ostrożności w dalszych działaniach.
Szef humanitarny ONZ, Tom Fletcher, również wyraził optymizm po spotkaniu z nowymi przywódcami Syrii w Damaszku, w tym z liderem HTS, Abu Mohammedem Al-Golanim, który teraz używa swojego prawdziwego imienia, Ahmed Al-Sharaa.
„Jestem zachęcony” – powiedział Fletcher na X, dodając, że istnieje „podstawa do ambitnego zwiększenia niezbędnego wsparcia humanitarnego”. Opisał obecną chwilę jako „ostrożną nadzieję dla Syrii”.