„Potrzebujemy, aby Syria była miejscem pokoju i rozwoju” – mówi minister spraw zagranicznych Al-Shaibani na WEF
Wizja 2030 Arabii Saudyjskiej jest inspiracją dla Syrii, która musi stać się miejscem pokoju i rozwoju, powiedział minister spraw zagranicznych Syrii Asaad Hassan Al-Shaibani na Światowym Forum Ekonomicznym w środę.
„Gdzie widzimy inspirację dla nowej Syrii? Mamy Wizję 2030 Arabii Saudyjskiej” – powiedział Al-Shaibani podczas rozmowy z byłym premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
„Potrzebujemy, aby Syria była miejscem pokoju, miejscem rozwoju, miejscem wolnym od wojny.”
Po objęciu stanowiska ministra spraw zagranicznych po obaleniu reżimu Baszara al-Asada 8 grudnia ubiegłego roku, Al-Shaibani powiedział, że zniesienie sankcji gospodarczych nałożonych na poprzedni reżim będzie „kluczowe” dla ustanowienia stabilności w jego kraju.
„Zniesienie sankcji gospodarczych jest kluczem do stabilności Syrii” – powiedział, dodając, że zostały one nałożone dla dobra Syryjczyków, ale teraz są „przeciwko narodowi syryjskiemu”.
„Powód tych sankcji jest teraz w Moskwie” – powiedział, odnosząc się do Asada, który uciekł do stolicy Rosji. Nowy rząd kierowany przez zwycięski Hayat Tahrir Al-Sham zajął miejsce Asada, ale nadal nie ma pełnej kontroli nad terytorium kraju.
„Naród syryjski nie powinien być karany” teraz, gdy obalony władca nie jest już u władzy, powiedział Al-Shaibani. „Odziedziczyliśmy upadłe państwo po reżimie Asada, nie ma systemu gospodarczego” – dodał, wyrażając nadzieję, że „gospodarka w przyszłości będzie otwarta”.
Al-Shaibani powiedział, że powołano komitet do badania warunków gospodarczych i infrastruktury w Syrii, który skupi się na wysiłkach prywatyzacyjnych, w tym na ropie, bawełnie i fabrykach, jednocześnie badając „partnerstwa publiczno-prywatne w celu zachęcenia do inwestycji w lotniska, koleje i drogi”.
Al-Shaibani potwierdził również, że kraj otworzy swoją gospodarkę na inwestycje zagraniczne, dodając, że Damaszek pracuje nad partnerstwami z państwami Zatoki Perskiej w sektorze energetycznym.
Nowy rząd syryjski szczególnie stara się nawiązać kontakty z państwami Zatoki Perskiej, które od dawna cierpiały z powodu wsparcia reżimu Asada dla handlu narkotykami.