Po raz pierwszy… Szczyt Zatoki Arabskiej i Europy w Brukseli
W obliczu narastającego konfliktu w regionie, Bruksela jest gospodarzem pierwszego szczytu Zatoki Perskiej i Europy na poziomie przywódców i głów państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej oraz państw członkowskich Unii Europejskiej. Szczyt współprzewodniczą szejk Tamim bin Hamada Al Thani, emir Kataru, obecny przewodniczący Rady Współpracy Zatoki Perskiej, oraz Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, w stolicy Belgii.
Szczyt ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to pierwszy szczyt na poziomie głów państw i rządów od nawiązania oficjalnych stosunków między obiema stronami w 1989 roku, z udziałem 33 głów państw i premierów. Ponadto, odbywa się w kontekście dążenia państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej, na czele z Arabią Saudyjską, do wzmocnienia strategicznych relacji z państwami i blokami światowymi oraz zwiększenia międzynarodowej koordynacji w sprawach i kwestiach o wspólnym zainteresowaniu.
Państwa Zatoki Perskiej osiągnęły wyraźny wzrost w strategicznych partnerstwach z Unią Europejską, zwłaszcza tych ogłoszonych w 2022 roku, a także opracowały przyszłościową wizję wzmacniającą współpracę w kwestiach bezpieczeństwa regionalnego i stawiania czoła wyzwaniom w regionie.
Szczyt pokazuje stopień zbliżenia i koordynacji między państwami Rady Współpracy Zatoki Perskiej a Unią Europejską w obliczu wielu globalnych wyzwań, podkreślając potrzebę ustanowienia nowego strategicznego partnerstwa na rzecz pokoju i dobrobytu podczas tego szczytu, zwłaszcza że Unia Europejska i Rada Współpracy Zatoki Perskiej są w stanie realizować strategiczne partnerstwa od samego początku.
Według strony Al Arabiya, wartość wymiany handlowej między Arabią Saudyjską a Unią Europejską wyniosła w 2023 roku 78,8 miliarda dolarów, z czego Arabia Saudyjska wyeksportowała do Unii Europejskiej towary o wartości 38,4 miliarda dolarów, a zaimportowała towary o wartości 40,39 miliarda dolarów, co czyni Unię Europejską drugim co do wielkości partnerem handlowym Arabii Saudyjskiej.
Pod względem gospodarczym, Unia Europejska zajmuje pierwsze miejsce w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Arabii Saudyjskiej, a także jest drugim partnerem handlowym Królestwa. Około 500 europejskich firm inwestuje w Królestwie w różnych sektorach działalności gospodarczej, a łączna liczba europejskich pracowników w Królestwie wynosi około 20 tysięcy osób.