Niemcy naciskają na UE, aby złagodziła sankcje nałożone na Syrię, mówią źródła
Niemcy prowadzą dyskusje w Unii Europejskiej na temat złagodzenia sankcji nałożonych na rząd syryjski obalonego prezydenta Baszara al-Asada i pomocy ludności kraju, poinformowały we wtorek źródła w ministerstwie spraw zagranicznych.
„Aktywnie dyskutujemy nad sposobami złagodzenia sankcji dla syryjskiego społeczeństwa w niektórych sektorach” – powiedziało jedno ze źródeł. Wymaga to jednomyślnej decyzji UE. Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec odmówiło komentarza.
Błyskawiczna ofensywa rebeliantów obaliła Asada 8 grudnia, a islamscy rebelianci Hayat Tahrir Al-Sham (HTS), którzy prowadzili natarcie, utworzyli rząd tymczasowy.
W poniedziałek USA wydały sześciomiesięczne zwolnienie z sankcji na transakcje z niektórymi organami rządowymi, aby ułatwić przepływ pomocy humanitarnej, rozwiązać problemy z niedoborem energii w Syrii i umożliwić przekazywanie pieniędzy.
UE, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne rządy nałożyły surowe sankcje na Syrię po tym, jak represje Asada wobec prodemokratycznych protestów w 2011 roku przerodziły się w wojnę domową.
HTS wyrzekło się swoich powiązań z Al-Kaidą, ale nadal jest uznawane za organizację terrorystyczną przez ONZ i USA.
Niemieccy urzędnicy po raz pierwszy przedstawili pomysły na złagodzenie sankcji wobec Syrii w dokumentach wysłanych do Brukseli przed Bożym Narodzeniem.
Financial Times poinformował we wtorek, że dokumenty opisują, w jaki sposób UE mogłaby stopniowo łagodzić ograniczenia wobec Damaszku w zamian za postępy w kwestiach społecznych, w tym ochronę praw mniejszości i kobiet oraz przestrzeganie zobowiązań dotyczących nierozprzestrzeniania broni.
Financial Times, powołując się na anonimowe źródło zaznajomione z dyskusjami w UE, dodał, że podobnie jak Waszyngton, blok mógłby uczynić każde złagodzenie sankcji tymczasowym, aby zapewnić możliwość ich cofnięcia w razie potrzeby.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock w piątek udała się do Syrii na jednodniową wizytę wraz ze swoim francuskim odpowiednikiem w imieniu UE i spotkała się z liderem HTS Ahmedem Al-Sharaa.
Baerbock powiedziała podczas swojej wizyty, że wszystkie syryjskie grupy, w tym kobiety i Kurdowie, muszą być zaangażowane w proces przejściowy kraju, jeśli Damaszek chce wsparcia europejskiego.