polityka

Minister Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej: Szczyt krajów Europy oraz Zatoki Arabskiej podkreślił konieczność zawieszenia broni w Gazie i Libanie

Na zakończenie szczytu krajów Europy oraz Zatoki Arabskiej , który odbył się w Brukseli w środę, szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell podkreślił, że Rada Współpracy Zatoki Arabskiej jest strategicznym partnerem dla bezpieczeństwa regionalnego.

 

 

Na zakończenie szczytu krajów Europy oraz Zatoki Arabskiej, który odbył się w Brukseli w środę, szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell podkreślił, że Rada Współpracy Zatoki Arabskiej jest strategicznym partnerem dla bezpieczeństwa regionalnego.

Podczas konferencji prasowej powiedział, że szczyt potwierdził, że priorytetem jest zawieszenie broni w Gazie i Libanie.

Dodał: „Stanowczo potępiamy ataki na siły UNIFIL w Libanie”.

Premier Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, ogłosił, że w ciągu ostatnich trzech do czterech tygodni nie prowadzono żadnych rozmów ani kontaktów z żadną ze stron w celu osiągnięcia porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy.

Powiedział: „Jeśli chodzi o perspektywy negocjacji… w ciągu ostatnich trzech do czterech tygodni nie było żadnych kontaktów ani rozmów, poruszamy się w tym samym kręgu w milczeniu wszystkich stron”.

Gaza, Liban i Zachodni Brzeg

Końcowe oświadczenie z prac szczytu podkreśliło konieczność kontynuowania negocjacji w sprawie zniesienia wiz Schengen dla obywateli krajów Zatoki Arabskiej, potwierdzając, że Arabia Saudyjska będzie gospodarzem drugiej edycji szczytu w 2026 roku, oraz znaczenie rozpoczęcia dialogu regionalnego między obiema stronami w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności.

Oświadczenie podkreśliło konieczność zawieszenia broni w Gazie i Libanie, a także podkreśliło znaczenie rozwiązania dwupaństwowego jako jedynej drogi do zapewnienia pokoju w regionie. Przywódcy i uczestnicy szczytu potępili ataki na cywilów i infrastrukturę w Strefie Gazy.

Przywódcy w Brukseli wyrazili również zaniepokojenie operacjami wojskowymi na Zachodnim Brzegu i zadeklarowali gotowość do budowania partnerstwa z krajami Zatoki Arabskiej, zaznaczając, że będą współpracować na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i dobrobytu globalnego i regionalnego.

Oświadczenie również pochwalało saudyjskie wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu politycznego w Jemenie oraz inicjatywę Arabii Saudyjskiej w sprawie utworzenia koalicji wspierającej rozwiązanie dwupaństwowe, podkreślając znaczenie swobody żeglugi na Morzu Czerwonym.

Podkreślono również znaczenie wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701.

Szczyt krajów Europy oraz Zatoki Arabskiej ogłosił również rozpoczęcie strategicznego dialogu w celu ułatwienia handlu i inwestycji między krajami Zatoki Arabskieja Europą oraz kontynuowanie negocjacji w celu osiągnięcia umowy o wolnym handlu między tymi dwoma blokami.

Warto zauważyć, że ten szczyt między przywódcami Unii Europejskiej a Radą Współpracy Zatoki Arabskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Oman i Katar) jest pierwszym tego rodzaju.

Related Articles

Back to top button