polityka

Liderzy Rady Współpracy Zatoki Perskiej wzywają do zaprzestania zbrodni wojennych w Gazie i zakończenia izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich

 

Liderzy Rady Współpracy Zatoki Perskiej w niedzielę wezwali do zaprzestania izraelskich zbrodni wojennych w Gazie, przesiedlenia ludności regionu i zakończenia izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.

Podczas spotkania w Kuwejcie liderzy podkreślili swoje zdecydowane poparcie dla sprawy palestyńskiej i jej suwerenności nad wszystkimi terytoriami palestyńskimi okupowanymi od czerwca 1967 roku oraz utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

„Deklaracja Kuwejcka”, wydana na 45. sesji Najwyższej Rady GCC, chwaliła rosnącą rolę krajów Zatoki Perskiej w rozwiązywaniu regionalnych i globalnych wyzwań politycznych, bezpieczeństwa i gospodarczych.

Podkreślono również ich wkład w rozwiązywanie problemów zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności oraz w rozwijanie międzynarodowego dialogu i komunikacji między krajami.

W oświadczeniu napisano: „Najwyższa Rada wezwała do zaprzestania zabijania i zbiorowych kar w Gazie, przesiedlenia ludności oraz niszczenia obiektów cywilnych i infrastruktury, w tym placówek zdrowotnych, szkół i miejsc kultu, co stanowi wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego.”

Liderzy GCC z zadowoleniem przyjęli również rezolucje Nadzwyczajnego Szczytu Arabskiego i Islamskiego, który odbył się w Arabii Saudyjskiej w listopadzie, mające na celu wzmocnienie międzynarodowych działań na rzecz zatrzymania wojny w Gazie; osiągnięcie trwałego i kompleksowego pokoju; wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego zgodnie z Arabską Inicjatywą Pokojową; mobilizację wsparcia dla uznania Państwa Palestyny; oraz przewodzenie międzynarodowej koalicji na rzecz wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego.

Pochwalili również wysiłki Kataru na rzecz osiągnięcia zawieszenia broni w Strefie Gazy i wymiany więźniów.

Liderzy potępili kontynuację izraelskiej agresji na Liban i ostrzegli przed rozszerzeniem konfliktu w regionie. Z zadowoleniem przyjęli również niedawno wynegocjowane zawieszenie broni w tym kraju.

Liderzy z zadowoleniem przyjęli również kontynuowane wysiłki Arabii Saudyjskiej i Omanu na rzecz ożywienia procesu politycznego w Jemenie.

Liderzy podkreślili pokojowe podejście krajów GCC i ich preferencje dla dialogu i dyplomacji w rozwiązywaniu wszystkich sporów w regionie i poza nim, zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych.

Related Articles

Back to top button