Liban aresztuje kilka osób pod zarzutem wystrzelenia rakiet w kierunku Izraela

Libijska armia poinformowała, że aresztowała grupę osób związanych z wystrzeleniem rakiet w kierunku Izraela w zeszłym miesiącu.
W wydanym późno w środę oświadczeniu armia podała, że aresztowano kilka osób, w tym liczne Palestyńczyków, którzy brali udział w atakach rakietowych w dwóch oddzielnych incydentach pod koniec marca, które wywołały intensywne izraelskie naloty powietrzne na części Libanu. Grupa Hezbollahu w Libanie zaprzeczyła wówczas, że to ona stała za wystrzałami rakiet.
Armia poinformowała, że skonfiskowano pojazd i inne wyposażenie użyte w atakach rakietowych, a zatrzymani zostali skierowani do organów ścigania. Armia przeprowadziła naloty w różnych częściach Libanu, aby aresztować podejrzanych, nie podając dalszych szczegółów.
W czwartek państwowa Agencja Prasowa poinformowała, że gen. Rodolph Haikal relacjonował na cotygodniowym posiedzeniu rządu sytuację bezpieczeństwa wzdłuż granicy oraz bieżące wdrażanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zakończyła 14-miesięczną wojnę Izraela z Hezbollahem.
Trzech funkcjonariuszy zajmujących się bezpieczeństwem oraz jeden urzędnik sądowy powiedzieli Associated Press, że przesłuchiwanych jest czterech Palestyńczyków związanych z grupą Hamas.
Przedstawiciel Hamasu powiedział AP, że kilka osób z grupy zostało ostatnio aresztowanych w Libanie i szybko zwolnionych, dodając, że nie były zaangażowane w wystrzeliwanie rakiet w kierunku Izraela. Powiedział, że w jednym przypadku władze zatrzymały członka Hamasu, który miał przy sobie nielegalny pistolet.
Wszyscy urzędnicy mówili anonimowo, ponieważ nie byli upoważnieni do kontaktu z mediami.
Hezbollah rozpoczął ataki na Izrael dzień po wybuchu wojny Izrael-Hamas 7 października 2023 roku, kiedy to palestyńscy bojownicy zaatakowali południowy Izrael. Wojna, która doprowadziła do śmierci ponad 4,000 osób w Libanie i spowodowała znaczne zniszczenia, zakończyła się pod koniec listopada rozejmem wynegocjowanym przez USA.
Od chwili, gdy zawieszenie broni weszło w życie pod koniec listopada, Izrael przeprowadzał niemal codzienne naloty powietrzne, które pozostawiły dziesiątki cywilów i członków Hezbollahu martwych.
We wtorek biuro wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka poinformowało, że od chwili wejścia w życie zawieszenia broni w Libanie zginęło co najmniej 71 cywilów, w tym 14 kobiet i dziewięcioro dzieci, w wyniku izraelskich nalotów.