Izraelskie naloty zabijają 9 osób w Gazie, gdy wojna wkracza w nowy rok bez końca w zasięgu wzroku
Izraelskie naloty zabiły co najmniej dziewięciu Palestyńczyków w Strefie Gazy, głównie kobiety i dzieci, jak podały w środę władze, gdy niemal 15-miesięczna wojna trwała w nowy rok bez końca w zasięgu wzroku.
Jeden z nalotów trafił w dom w rejonie Dżabaliji na północy Gazy, najbardziej odizolowanej i zniszczonej części terytorium, gdzie Izrael prowadzi dużą operację od początku października.
Ministerstwo Zdrowia Gazy podało, że zginęło siedem osób, w tym kobieta i czworo dzieci, a co najmniej kilkanaście innych osób zostało rannych.
Inny nalot w nocy z wtorku na środę w zabudowanym obozie dla uchodźców Bureij w centralnej Gazie zabił kobietę i dziecko, według szpitala Al-Aqsa Martyrs, który przyjął ciała.
Wojna rozpoczęła się, gdy bojownicy dowodzeni przez Hamas zaatakowali południowy Izrael 7 października 2023 roku, zabijając około 1200 osób i porywając około 250. Około 100 zakładników jest nadal przetrzymywanych w Gazie, z czego co najmniej jedna trzecia uważa się za martwych.
Izraelska ofensywa powietrzna i lądowa zabiła ponad 45 000 Palestyńczyków, według Ministerstwa Zdrowia Gazy. Podaje ono, że kobiety i dzieci stanowią ponad połowę ofiar śmiertelnych, ale nie mówi, ilu z zabitych było bojownikami.
Izraelskie wojsko twierdzi, że atakuje tylko bojowników i obwinia Hamas za śmierć cywilów, ponieważ jego bojownicy działają w gęsto zaludnionych obszarach mieszkalnych. Twierdzi, że zabiło 17 000 bojowników, nie dostarczając dowodów.
Wojna spowodowała powszechne zniszczenia i przesiedlenie około 90 procent populacji Gazy liczącej 2,3 miliona osób, z których wielu było przesiedlanych wielokrotnie.
Setki tysięcy osób mieszka w namiotach na wybrzeżu, gdy zima przynosi częste burze deszczowe, a temperatury spadają poniżej 10 stopni Celsjusza (50 F) w nocy. Co najmniej czworo niemowląt zmarło z powodu hipotermii.
Amerykańscy i arabscy mediatorzy spędzili niemal rok próbując wynegocjować zawieszenie broni i uwolnienie zakładników, ale te wysiłki wielokrotnie się załamywały, gdy Hamas domaga się trwałego zawieszenia broni, a premier Izraela Benjamin Netanjahu obiecuje walczyć do „całkowitego zwycięstwa” nad bojownikami.