Arabia Saudyjska potępia wtargnięcie ministra izraelskiego skrajnej prawicy do meczetu Al-Aqsa

Arabia Saudyjska potępiła wtargnięcie do meczetu Al-Aqsa w okupowanej Jerozolimie w środę przez izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego z skrajnej prawicy Itamara Ben-Gvira.
Saudyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że stanowczo potępia „wtargnięcie do meczetu Al-Aqsa przez izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego pod ochroną policyjną okupacji.”
Ministerstwo ponownie wyraziło swoje potępienie ataków na świętość meczetu Al-Aqsa, jak podaje Saudyjska Agencja Prasowa.
Potępiło również izraelskie siły za atak na klinikę UNRWA w obozie Jabalia na północnym Gaza oraz potępiło ataki na organizacje ONZ i organizacje pomocowe oraz ich pracowników, dodała SPA.
Ministerstwo powiedziało: „Królestwo potępia te trwające izraelskie naruszenia międzynarodowego prawa oraz międzynarodowego prawa humanitarnego, i podkreśla swoje zdecydowane odrzucenie wszystkiego, co mogłoby podważyć historyczny i prawny status Jerozolimy oraz jej świętych miejsc.”
Dodało, że izraelskie naruszenia międzynarodowego prawa utrudniają wysiłki na rzecz pokoju i zagrażają globalnemu bezpieczeństwu.
Ministerstwo podkreśliło znaczenie ochrony organizacji ONZ i pomocowych, a także ich pracowników, i wezwało do pociągnięcia izraelskich władz do odpowiedzialności za wszystkie naruszenia.
Wizyta Ben-Gvira w kompleksie Al-Aqsa w Starym Mieście Jerozolimy w środę wywołała silne potępienie ze strony Jordanii i palestyńskiej grupy militarnej Hamas.
Ponowne dołączenie do rządu izraelskiego
Minister, lider izraelskiej antypalestyńskiej partii Otzma Yehudit, odwiedził to miejsce po ponownym dołączeniu do rządu w zeszłym miesiącu po wznowieniu wojny w Gazie.
Ben-Gvir zrezygnował z gabinetu w styczniu w proteście przeciwko umowie o zawarciu ognia na terytorium palestyńskim.
Od momentu utworzenia rządu premiera Benjamina Netanjahu pod koniec 2022 roku, Ben-Gvir odbył kilka wizyt w kompleksie Al-Aqsa, każda z nich wywołując międzynarodowy sprzeciw.
Jordańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również potępiło środową wizytę jako „wtargnięcie” i „nieakceptowalną prowokację.”
Hamas nazwał to „prowokacyjną i niebezpieczną eskalacją,” twierdząc, że wizyta jest „częścią trwającego ludobójstwa przeciwko naszemu narodowi palestyńskiemu.”
„Wzywamy nasz naród palestyński i naszą młodzież na Zachodnim Brzegu do zaostrzenia swojej konfrontacji… w obronie naszej ziemi i naszych świętości, wśród nich meczetu Al-Aqsa,” powiedział w oświadczeniu.
To miejsce jest trzecim najświętszym w islamie i symbolem palestyńskiej tożsamości narodowej.
Znane Żydom jako Góra Świątynna, jest także najświętszym miejscem judaizmu, czczonym jako miejsce drugiej świątyni zniszczonej przez Rzymian w 70 r. n.e.
Na mocy status quo utrzymywanego przez Izrael, który okupuje Wschodnią Jerozolimę oraz Stare Miasto od 1967 roku, Żydzi i inni niemuzułmanie mogą odwiedzać kompleks w określonych godzinach, ale nie wolno im się tam modlić ani wyświetlać symboli religijnych.
Rzecznik Ben-Gvira powiedział AFP, że minister „poszedł tam, ponieważ miejsce było otwarte (dla niemuzułmanów) po 13 dniach,” w czasie których dostęp był zastrzeżony dla muzułmanów z okazji święta Eid Al-Fitr i zakończenia świętego miesiąca Ramadan.