Huti z Jemenu będą kontynuować ataki, jeśli zawieszenie broni w Gazie zostanie naruszone
Lider jemeńskich Huti, powiązanych z Iranem, Abdul Malik Al-Houthi, powiedział w czwartek, że jego grupa będzie monitorować wdrażanie umowy o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem, mającej na celu zakończenie 15-miesięcznej wojny w Gazie, i kontynuować ataki, jeśli zostanie ona naruszona.
Huti, którzy niemal co tydzień atakowali statki za pomocą pocisków balistycznych i dronów na wodach w pobliżu wybrzeży Jemenu, aby okazać solidarność z Palestyńczykami, od dawna twierdzili, że zaprzestaną tych operacji, jeśli konflikt się zakończy.
Ataki, które rozpoczęły się w listopadzie 2023 roku, zakłóciły handel międzynarodowy, zmuszając niektóre statki do obierania dłuższej trasy wokół południowej Afryki zamiast Kanału Sueskiego, co doprowadziło do wzrostu stawek ubezpieczeniowych, kosztów dostawy i czasu, co wywołało obawy o nową falę globalnej inflacji.
Huti, którzy kontrolują większość części Jemenu, w tym stolicę Sanę od przejęcia władzy pod koniec 2014 roku, zatopili dwa statki, przejęli inny i zabili co najmniej czterech marynarzy.
Grupa zbrojna wystrzeliła również pociski i drony w kierunku Izraela, setki kilometrów na północ.
Izrael odpowiedział, uderzając w obszary kontrolowane przez Huti kilkakrotnie, w tym w zeszłym tygodniu, kiedy izraelskie samoloty zbombardowały dwa porty i elektrownię.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w zeszłym miesiącu, że Izrael jest dopiero na początku swojej kampanii przeciwko Huti.
Stany Zjednoczone wraz z Wielką Brytanią rozpoczęły w grudniu 2023 roku wielonarodową operację mającą na celu ochronę handlu na Morzu Czerwonym i wielokrotnie przeprowadzały naloty na bastiony Huti, celując w magazyny broni.
Unia Europejska uruchomiła w lutym swoją własną misję na Morzu Czerwonym, znaną jako Aspides, aby pomóc w odstraszaniu nasilonych ataków Huti i ochronie kluczowej morskiej trasy handlowej.
Huti wydają się być najnowszym elementem irańskiego sojuszu regionalnych milicji antyizraelskich i antyzachodnich, znanego jako Oś Oporu, który obejmuje również Hamas, libański Hezbollah i szyickie grupy zbrojne w Iraku.
Izrael zadał poważne ciosy Hamasowi i libańskiemu Hezbollahowi, zabijając ich najwyższych liderów i redukując ich arsenały. W następstwie tego, wieloletni reżim Baszara al-Asada w Syrii również został obalony.