Saudyjska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (GACA) zaprezentowała swoją strategię wzmacniania globalnych połączeń lotniczych
Królestwo Arabii Saudyjskiej, reprezentowane przez Generalną Dyrekcję Lotnictwa Cywilnego (GACA), wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji Negocjacji Usług Transportu Lotniczego (ICAN 2024), organizowanej przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w dniach 21-25 października w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, z udziałem ponad 80 krajów.
Saudyjska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego, reprezentowana przez wiceprezesa ds. transportu lotniczego i współpracy międzynarodowej, Ali bin Mohammeda Rajaba, przedstawiła strategię sektora i jego wizję wzmacniania globalnych połączeń, a także postępy Arabii Saudyjskiej w dziedzinie lotnictwa. Rajab podkreślił, że rozwój Królestwa w dziedzinie lotnictwa jest wyjątkową transformacją, wskazując, że ubiegłoroczna konferencja ICAN w Rijadzie ujawniła bezprecedensowe możliwości inwestycyjne w saudyjskim sektorze lotniczym, co przybliża Królestwo do osiągnięcia celów Wizji 2030.
Przedstawiono najnowsze osiągnięcia związane z projektami infrastrukturalnymi w Arabii Saudyjskiej, w tym projekt Międzynarodowego Lotniska Króla Salmana w Rijadzie, a także postępy w projektach partnerstwa publiczno-prywatnego w różnych regionach Królestwa, zgodnie z krajową strategią lotniczą. Wspomniano również o rozbudowie lotniska w Medynie i uruchomieniu linii lotniczej Riyadh Air, co jest kluczowym krokiem mającym na celu uczynienie Rijadu jednym z dziesięciu największych gospodarek miejskich na świecie.
Podczas pozostałych dni konferencji GACA podpisze szereg umów dwustronnych i memorandum o porozumieniu dotyczących usług transportu lotniczego z kilkoma krajami, aby wzmocnić współpracę dwustronną w dziedzinie transportu lotniczego i rozszerzyć sieć połączeń.
Warto zauważyć, że Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego podpisała wcześniej w tym roku ważne umowy z Chinami, Singapurem, Wielką Brytanią i Polską, mające na celu wzmocnienie połączeń lotniczych Królestwa i zwiększenie liczby destynacji do 250 na całym świecie do 2030 roku, a także podwojenie liczby pasażerów do 330 milionów rocznie, zgodnie z celami krajowej strategii lotniczej i Wizji 2030.
Królestwo kontynuuje znaczący postęp w kierunku tych celów, obsługując 62 miliony pasażerów w pierwszej połowie 2024 roku, co stanowi wzrost o 17% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku.