Libański parlament zatwierdza zmiany w ustawie o tajemnicy bankowej

Parlament Libanu zatwierdził w czwartek poprawki do przepisów dotyczących tajemnicy bankowej — to kluczowa reforma wymagana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), gdy libańscy urzędnicy prowadzą rozmowy z globalnymi instytucjami finansowymi w Waszyngtonie.
W oświadczeniu biura przewodniczącego parlamentu Nabih Berriego poinformowano, że parlament uchwalił poprawki do „ustawy dotyczącej tajemnicy bankowej” oraz do ustaw monetarnych.
Społeczność międzynarodowa od dawna domaga się szeroko zakrojonych reform fiskalnych, by odblokować miliardy dolarów pomocy mającej na celu odbudowę gospodarki Libanu po pięcioletnim krachu, który powszechnie przypisuje się złemu zarządzaniu i korupcji.
Od 2019 roku krajowa waluta straciła większość swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, a znaczna część społeczeństwa popadła w ubóstwo. Wiele osób straciło dostęp do swoich oszczędności.
Niedawna wojna między Izraelem a wspieraną przez Iran libańską grupą Hezbollah pogorszyła sytuację, a kraj zmagający się z brakiem gotówki potrzebuje teraz również środków na odbudowę.
Libańska organizacja prawna Legal Agenda poinformowała, że poprawki umożliwiają „organom nadzoru i regulacji bankowej… dostęp do wszystkich informacji bankowych bez konieczności powiązania wniosku z konkretnym celem”.
Organy te będą teraz mogły uzyskać dostęp do danych takich jak nazwiska klientów, informacje o depozytach oraz analizować ewentualne podejrzane działania — podaje organizacja.
Liban od dawna posiadał surowe przepisy chroniące prywatność kont bankowych, co według krytyków sprzyjało praniu brudnych pieniędzy.
Rząd zatwierdził poprawki na początku tego miesiąca, zaznaczając, że będą miały zastosowanie wsteczne — do 10 lat od daty wniosku.
Oznacza to, że obejmą również początek kryzysu gospodarczego, kiedy to bankierzy byli oskarżani o pomoc wpływowym osobom w transferze dużych sum pieniędzy za granicę.
Zatwierdzenie przez parlament zbiegło się z wizytą ministra finansów Yassine’a Jabera, ministra gospodarki Amera Bizata oraz nowego prezesa banku centralnego Karima Souaida w Waszyngtonie, gdzie uczestniczą w spotkaniach z Bankiem Światowym i MFW.