Arabia Saudyjska otwiera przetarg na licencje dla linii lotniczych czarterowych w celu rozszerzenia sektora lotnictwa

Arabia Saudyjska ogłosiła publiczny przetarg na krajową licencję dla czarterowych przewoźników powietrznych, zapraszając prywatnych operatorów do oferowania usług nieregularnych w ramach swojego dążenia do rozszerzenia sektora lotnictwa.
Generalna Władza Lotnictwa Cywilnego (GACA) poinformowała, że zainteresowani inwestorzy muszą złożyć wniosek o dokumenty przetargowe za pośrednictwem poczty elektronicznej. Okno składania ofert otworzyło się 13 kwietnia i potrwa do 21 maja, a oferty należy składać zarówno fizycznie w zamkniętych kopertach, jak i elektronicznie w formie zaszyfrowanej. Oferty zostaną otwarte 22 maja w Rijadzie.
Ten ruch wspiera Krajową Strategię Lotniczą Królestwa, która ma na celu zapewnienie 330 milionów pasażerów rocznie i połączenie z ponad 250 międzynarodowymi destynacjami do 2030 roku.
W oficjalnym komunikacie GACA stwierdziła, że inicjatywa ma na celu „podniesienie jakości usług świadczonych podróżnym oraz zwiększenie poziomu konkurencyjności.”
Rozwój ten następuje po zmianie polityki w lutym, która znosiła ograniczenia dotyczące kabotażu, umożliwiając zagranicznym operatorom czarterowym aplikowanie o krajowe trasy zgodnie z saudyjskimi regulacjami począwszy od 1 maja.
Ograniczenia kabotażowe to przepisy, które zabraniają jednostkom powietrznym lub okrętom z zagranicznymi flagami przewozu towarów lub pasażerów w obrębie granic danego kraju, zazwyczaj pozwalając jedynie krajowym przewoźnikom na prowadzenie takich tras w celu ochrony krajowych przemysłów.
Reforma ma na celu stymulację konkurencji i przyciągnięcie zagranicznych inwestycji w lotnictwie ogólnym.
Ten rozwój stanowi kluczowy krok w trwających wysiłkach Arabii Saudyjskiej na rzecz dywersyfikacji sektora lotnictwa i zwiększenia uczestnictwa sektora prywatnego w rosnącym rynku usług czarterowych.
Według oficjalnych danych, sektor prywatnych odrzutowców w Królestwie odnotował 24-procentowy wzrost liczby lotów w 2024 roku, przy wzroście lotów krajowych o 26 procent do 9,206 oraz międzynarodowych o 15 procent do 14,406 — odzwierciedlając to, jak sektor ten przyczynia się do krajowej gospodarki.
Ogłaszając zmiany w polityce w lutym, Imtiyaz Manzary, dyrektor generalny ds. lotnictwa ogólnego w GACA, podkreślił znaczenie tego ruchu, zauważając, że władza otwiera nowe możliwości dla globalnego przemysłu lotniczego poprzez zniesienie ograniczeń dotyczących krajowych operacji lotów czarterowych w Królestwie.
„Decyzja regulacyjna wspiera mapę drogową GACA na rzecz ustanowienia Arabii Saudyjskiej jako hubu lotnictwa ogólnego, obok bezprecedensowego programu infrastrukturalnego mającego na celu rozwój nowych prywatnych lotnisk i terminali w całym Królestwie,” powiedział, jak relacjonowała wówczas agencja prasowa SPA.
Usunięcie tych ograniczeń stanowi kluczowy element strategii władzy mającej na celu zwiększenie konkurencji, przyciągnięcie zagranicznych inwestycji i oferowanie większej elastyczności operacyjnej w sektorze lotnictwa ogólnego.
W ramach szerszej mapy drogowej dla lotnictwa ogólnego — zaprezentowanej na Forum Lotnictwa Przyszłości w maju — GACA ma na celu przekształcenie sektora w przemysł o wartości 2 miliardów dolarów do 2030 roku, generując 35,000 miejsc pracy. Plan ten obejmuje rozwój sześciu dedykowanych lotnisk dla lotnictwa biznesowego, dziewięciu specjalistycznych terminali oraz rozbudowę możliwości w zakresie utrzym